Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev Azerbaycan'ın anti-terör operasyonunda KARGU İHA'dan aktif görev

Bu yardım Ukrayna'nın savunma kapasitesini güçlendirmek için çeşitli askeri ekipmanları içeriyor.

Yardım paketi içinde:

50 adet M2 Bradley zırhlı muharebe aracı,100 adet M113 zırhlı personel taşıyıcı,55 adet MKKA, 138 adet Humvee, 18 adet 155 mm kundağı motorlu obüs, 18 adet mühimmat yükleyici, 70 bin 155 mm mühimmat, 500 adet Excalibur mühimmat, 36 adet 105 mm obüs, ek HIMARS mühimmatı ve RIM-7 hava savunma füzesi yer alıyor.

Bu yardımla ABD ilk defa Ukrayna'ya ZMA teslim edecek.

Bu ekipmanlar, Ukrayna'nın savunma kapasitesini ciddi şekilde arttıracak. Özellikle M2 Bradley zırhlı muharebe aracı, Ukrayna ordusunun hareketliliğini ve muharebe dayanıklılığını ciddi şekilde arttıracak. Ayrıca RIM-7 hava savunma füzeleri, Ukrayna'nın hava savunmasını güçlendirecek ve daha etkili bir şekilde hava saldırılarına karşı koyabilecek.

Almanya Savunma Bakanlığı da, 2022 yılı sonunda Ukrayna'ya APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System) lazer güdümlü roketlerin teslim edeceğini açıkladı. APKWS, İngiltere merkezli BAE Systems şirketi tarafından geliştirildi. Güdüm kiti olan APKWS, güdümsüz roketleri, günümüzün dinamik askeri angajmanları için çok uygun hale getiren patlayıcı etkilere ve menzil yeteneklerine sahip hassas güdümlü mühimmatlara dönüştürülebilir.

APKWS roketleri, kanıtlanmış savaş yeteneklerine ve uçaklardan, helikopterlerden, kara taşıtlarından, deniz araçlarından ve silah istasyonlarından çeşitli sabit ve hareketli hedeflere vurma esnekliğine sahip. Ayrıca, kitin Tak-Çalıştır tasarımı, çeşitli platformlarda kullanılmasını mümkün hale getiriyor. APKWS roketleri, Ukrayna'nın hava savunmasının yanı sıra, çeşitli hedeflere karşı mühimmat olarak kullanılabilecek.

Bu askeri yardım paketleri, Ukrayna'nın savunma kapasitesini güçlendirmekle birlikte, ABD ve Almanya'nın Ukrayna'ya olan desteğini de gösteriyor. Bu askeri yardım paketleri, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı savunmasını güçlendirmekle birlikte, Ukrayna'nın NATO'ya tam üyelik yolunda ilerlemesine de katkıda bulunacak.