ABD, işgal altındaki Ukrayna'ya desteğini sürdürüyor.

Konu ile ilgili açıklama ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'den geldi. Kirby yaptığı basın açıklamasında Ukrayna'ya yeni bir savunma desteğinde bulunulacağını söyledi.

Washington Post'un haberine göre Kirby, Ukrayna ordusunu güçlendirme çabalarının bir parçası olarak Ukrayna'ya insansız hava araçları, zırhlı araçlar ve makineli tüfekler de dahil olmak üzere takriben 300 milyon dolarlık askerî malzeme sağlayacaklarını duyurdu.

Kirby yaptığı açıklamada, söz konusu desteğin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz bağlılığının altını çizdiğini söyledi.

Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi

Haberde söz konusu yardımın, ABD'nin stoklarındaki kaynaklardan ziyade doğrudan şirketlerden tedarik edileceği ifade edildi. 

Yardım kapsamındaki askerî ekipmanların arasında, gece görüş imkanı da sağlayan termal kameralar, güvenli iletişim cihazları, tıbbi malzemelerin de bulunacağı kaydedildi.

ABD Senatosu, Mart ayında Ukrayna'ya 13,6 milyar dolarlık yardımı içeren bütçe tasarısını onaylamıştı.

ABD'nin Başkan Joe Biden yönetiminde Ukrayna'ya sağladığı savunma yardımının ise 2,3 milyar doları aştığı aktarıldı.