Ukrayna, ülkede Rusya'ya karşı verilen savaşta hava gücünü artırmak için talep ettiği F-16'lara kavuşuyor.

ABD hükümeti, Ukraynalı pilotların eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Ukrayna'ya Danimarka ve Hollanda üzerinden F-16 savaş uçaklarının gönderilmesine onay verdi. ABD üretimi savaş uçaklarının müttefiklerinden Ukrayna'ya transferi için ABD'nin onayı gerekiyordu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Danimarkalı ve Hollandalı mevkidaşlarına birer mektup göndererek, pilot eğitimlerinin tamamlanmasının ardından Ukrayna'nın talep ettiği F-16'ların transfer onayının hızlandırılması için iki ülkeye güvence verdi.

EGVA_-_General_Dynamics_F-16BM_Fighting_Falcon_-_Royal_Danish_Air_Force_-_ET-197_(48356967701)

Ukraynalı pilotlara F-16 savaş uçağı eğitimi verilmesi için 11 ülkeden oluşan koalisyona Danimarka ve Hollanda öncülük ediyor. İki ülke, son olarak Washington'dan uçakların gönderilmesi konusunda güvence istemişti.

Blinken mektupta "ABD'nin hem F-16 savaş uçaklarının Ukrayna'ya transferine hem de Ukraynalı pilotların nitelikli F-16 eğitmenleri tarafından eğitilmesine tam destek verdiğini ifade etmek için yazıyorum." ifadelerini kullandı.

Blinken, Ukrayna'nın devam eden Rus saldırganlığına ve egemenlik ihlallerine karşı kendini savunabilmesi kritik önemini koruduğunu belirtti ve F-16 transferine ilişkin taleplerin onaylanmasının "Ukrayna'nın ilk pilot grubu eğitimlerini tamamlar tamamlamaz yeni kabiliyetlerinden tam olarak yararlanmasına olanak sağlayacaktır." diye yazdı.

ABD tarafından verilen onay sonrası, sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, "ABD'nin F-16 jetlerinin Ukrayna'ya teslimatının önünü açma kararını memnuniyetle karşılıyorum. Bu karar, Ukraynalı pilotların eğitimlerini takip etmemizi sağlıyor. Sonraki adımlara karar vermek için Avrupalı ​​ortaklarla yakın temas halindeyiz." dedi.

Ukraynalı pilotların F-16 eğitimi

Temmuz 2023'te Litvanya'da NATO zirvesi sırasında, Ukrayna ile 11 ülkeden oluşan koalisyon arasında Ukraynalı pilotların F-16 eğitimlerine dair bir mutabakat zaptı imzalandı ve Ağustos 2023'te Ukraynalı pilotların F-16 savaş uçağı eğitimlerine Romanya'da başlayacağı duyuruldu.

Gerçekleştirilecek F-16 eğitimleri kapsamında Ukraynalı pilotlar, teknisyenler ve destek personeli bir eğitim programına katılacak. Eğitim programına F-16 savaş uçaklarının yanı sıra, NATO ülkelerinin envanterinde bulunan diğer savaş uçaklarının dahil edilme olasılığı da mevcut. 

Ukrayna NATO F-16

Hollanda ve Danimarka, Ukraynalı pilotları F-16 savaş uçakları ile ilgili eğitilmesi için 11 ülkeden oluşan koalisyona (Danimarka, Hollanda, Belçika, Kanada, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç ve İngiltere) liderlik ediyor.

Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Rusya'nın Şubat 2022'de başlattığı Ukrayna işgalinden bu yana Kiev hükümeti, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna Hava Kuvvetlerine tedarik edilmesi için uzun uğraşlar veriyordu. İlgili konu daha önce tartışmalı olarak görülse de Mayıs 2023'te Japonya'da düzenlenen G7 zirvesinde Ukraynalı pilotlara F-16 eğitimi verilmesine yeşil ışık yakılmıştı.