ABD’den Ukrayna’ya yardımlar devam ediyor!

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın kritik güvenlik ve savunma ihtiyacı için ilave yardımlar yapılacağı açıklandı. Yapılan açıklamada aynı zamanda bu yardımın, Biden yönetiminin Ağustos 2021 tarihinden beri Ukrayna’ya sağladığı elli birinci ekipman yardımı olduğu da ortaya konuldu. Aynı zamanda ABD Savunma Bakanlığı Ukrayna'nın mühimmat stoklarını da yenileyeceğini açıkladı.

Açıklamaya göre yardım paketi şunları içeriyor:

  • 1 adet Yüksek Hareketli Topçu Roket Sistemi (HIMARS) ve ek mühimmat
  • Stinger hava savunma füzeleri  
  • 155 mm ve 105 mm topçu mermileri
  • Tüpten Fırlatılan, Optik Takipli, Kablo Güdümlü (TOW) füzeler
  • Javelin ve AT-4 tanksavar sistemleri

Açıklanan paket içeriğine göre, Ukrayna ayrıca küçük silahlar için üç milyondan fazla mermi, kapanan yolları açmak ve engelleri temizlemek için mühimmat, kış teçhizatı, bakım ve onarım için yedek parça ve diğer destek ekipmanlarını da alacak.

Bazı Ukrayna kaynakları, ABD tarafından bilinmeyen bir fırlatıcı modifikasyonu gönderileceğini ve bu bilinmeyen modifikasyonun daha öncesinde Ukrayna'ya gizlice tedarik edilen uzun menzilli ATACMS füzelerinin kullanımı için olduğunu iddia ediyor.

ATACMS-004-USAASC

Savunma Bakanlığı yapılan açıklamada, kurulan ortaklıklar ile Ukrayna’ya yaklaşık 36 milyar dolarlık bir yardım için çalışmalara başlandığını ve bu yapılan yardımların kendi ulusal güvenlikleri için akıllıca bir yatırım olduğunu açıkladı. Bakanlık tarafından, ABD'nin bu yardıma devam edebilmesi adına Beyaz Saray'ın talep ettiği ek ödenek isteğinin onaylanması için Kongre'ye çağrıda bulunuldu.

HIMARS hakkında

Reliable Robotics'ten Cessna uçağı ile pilotsuz test uçuşu Reliable Robotics'ten Cessna uçağı ile pilotsuz test uçuşu

Yüksek Hareket Kabiliyetli Topçu Roket Sistemi (High Mobility Artillery Rocket System, HIMARS) tam kapsamlı, muharebede kendini kanıtlamış, her türlü hava koşuluna uygun, ABD Ordusunun 5 tonluk Taktik Araç (Medium Tactical Vehicle, MTV) kamyonu üzerine eklemlenmiş bir sistemdir.

Şasisi, BAE Systems Hareketlilik ve Koruma Sistemleri tarafından, roket fırlatma sistemi ise Lockheed Martin Füzeler ve Atış Kontrolü tarafından üretilir.

Mevcut HIMARS, mürettebat koruması artırılmış zırhlı bir kabin içerir. Sistem, tüm çok namlulu roketatar sistemi (Multiple Launch Rocket System, MLRS) mühimmatlarını fırlatabilir. HIMARS, güdümlü ÇNRA veya Ordu Taktik Füze Sistemi (ATACMS) mühimmatı taşıyabilen fırlatma podlarına sahiptir.  M142 HIMARS, Karadan Fırlatılan Küçük Çaplı Bomba (Ground Launched Small Diameter Bomb, GLSDB) hassas güdümlü mühimmatların kullanımı için düşünülmüştür.

HIMARS-1