ABD, Orta Doğu ülkelerine savunma ihracatına hız kesmeden devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Umman'a TOW 2B RF (Radyo Frekans) tanksavar füzesi ve ilgili destek ile ekipmanı kapsayan tahmini 70 milyon dolarlık olası satışa onay verdi.

Olası satış kapsamında ABD, Umman'a 301 adet TOW 2B RF (BGM-71F-7-RF) tanksavar füzesi, teknik, program, lojistik ve mühendislik destek hizmetlerinin yanı sıra diğer lojistik ve program destek bileşenlerini de içeriyor.

Yapılacak iş birliği doğrultusunda RTX (Raytheon) Missiles & Defense, ana yüklenici konumunda bulunacak.

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

tow-family-gal8

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, "Önerilen bu satış, Orta Doğu'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olmaya devam eden dost bir ülkenin güvenliğinin artırılmasına yardımcı olarak ABD'nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. 

Teklif edilen satış, Umman Kraliyet Ordusu'nun vatan savunmasının gücünü artırarak mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyetini artıracak. Umman bu ekipman ve hizmetleri silahlı kuvvetlerine katmakta zorluk çekmeyecektir. Bu teçhizatın ve desteğin önerilen satışı bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyecektir." ifadelerine yer verildi.

tow-family-hero_lg_16x9

TOW-2B, “Tube-launched, Optically tracked, Wire-guided” (Tüp Fırlatmalı, Optik Takip Edilen, Tel Güdümlü) sistemi, ABD merkezli RTX (Raytheon) Missiles & Defense tarafından geliştirildi. TOW 2B, diğer TOW varyantlarından farklı olarak ‘Üstten Vuruş’ yeteneğine sahip.

Angajman sırasında TOW-2B, fırlatma tüpü içerisinden ateşlenerek hedefe yönlendiriliyor. Optik sistemleri sayesinde füze, görsel olarak takip edilerek hedefine yönlendiriliyor. Tel güdüm sistemi, füzenin uçuş sırasında gerçek zamanlı olarak kontrol edilmesini sağlar, böylece hedefin hassas bir şekilde vurulması mümkün oluyor.

TOW-2B füzesi, günümüzde birçok ülkenin askeri envanterinde yer almakta olup, modern askeri teknolojinin bir ürünü olarak anti-tank savunma kabiliyetini artırmada önemli bir rol oynuyor.