Ürdün Hava Kuvvetleri, hava gücünü F-16 Blok 70 savaş uçakları ile güçlendiriyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ürdün'e 4,21 milyar dolar değerinde 16 adet F-16 C/D Blok 70 savaş uçağı olası satışını onayladığı ifade edildi.

DSCA, satışın Yabancı Askeri Satış (FMS) programı kapsamında gerçekleştirileceğini söylerken, ilgili belgelerin ABD Kongresine teslim edildiğini bildirdi.

Olası satış kapsamında ABD, Ürdün'e 12 adet F-16 C Blok 70 ve 4 adet F-16 D Blok 70 savaş uçağının yanı sıra yüzlerce çeşitli Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı (JDAM) teslim edecek.

Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı

Açıklamada, bu satışın Orta Doğu'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan NATO Dışı Önemli bir Müttefikin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD'nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği belirtildi.

Satışın, ABD ve koalisyon güçleriyle sürekli birlikte çalışabilirliği sağlayarak Ürdün'ün mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracağı vurgulanırken, F-16 Blok 70 savaş uçaklarının Ürdün savaş uçağı filosunu modernize edeceği ve şiddet içeren aşırılık yanlısı örgütlerle mücadele, kötü niyetli devlet ve devlet dışı aktörlere karşı mücadele ve sınır savunması gibi bölgesel ABD koalisyonu hedefleriyle bağlantılı operasyonel gereksinimleri destekleyeceği aktarıldı.