ABD ile Ürdün, askeri alanda ikili ilişkilerini güçlendiriyor.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından yapılan açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Ürdün'e 70 milyon dolar değerinde Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi (GMLRS) ve ilgili mühimmatın olası satışını onayladığı ifade edildi.

ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor ABD Hava Kuvvetleri elektronik harp yeteneğini artırıyor

DSCA, satışın Yabancı Askeri Satış (FMS) programı kapsamında gerçekleştirileceğini söylerken, ilgili belgelerin ABD Kongresine teslim edildiğini bildirdi.

Ana yüklenicinin Lockheed Martin olacağı belirtilirken, olası satış kapsamında ABD, Ürdün'e 114 adet Güdümlü Çok Namlulu Roketatar Sistemi, GMLRS Alternatif Harp Başlıklarını, GMLRS Üniter Harp Başlığı roket kapsüllerini, düşük maliyetli azaltılmış menzil uygulaması yapılan roketleri tedarik edecek.

Açıklamada, bu satışın Orta Doğu'da siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için önemli bir güç olan NATO Dışı Önemli bir Müttefikin güvenliğini geliştirmeye yardımcı olarak ABD'nin dış politika ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyeceği belirtildi.

Satışın, ABD ve koalisyon güçleriyle sürekli birlikte çalışabilirliği sağlayarak Ürdün'ün mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama kapasitesini artıracağı vurgulanırken, F-16 Blok 70 savaş uçaklarının Ürdün savaş uçağı filosunu modernize edeceği ve şiddet içeren aşırılık yanlısı örgütlerle mücadele, kötü niyetli devlet ve devlet dışı aktörlere karşı mücadele ve sınır savunması gibi bölgesel ABD koalisyonu hedefleriyle bağlantılı operasyonel gereksinimleri destekleyeceği aktarıldı.

ABD, son bir hafta içerisinde 2'inci askeri satışını gerçekleştirdi. 4 Ocak 2022'de ABD, Ürdün'e 4,21 milyar dolar değerinde 16 adet F-16 C/D Blok 70 savaş uçağı olası satışını onaylamıştı. Satış kapsamında ABD, Ürdün'e 12 adet F-16 C Blok 70 ve 4 adet F-16 D Blok 70 savaş uçağının yanı sıra yüzlerce çeşitli Müşterek Doğrudan Taarruz Mühimmatı (JDAM) teslim edecek.