ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) ile Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı saldırılara karşı ortak hareket edecek. APT29 olarak bilinen hacker grubunun, ABD ve yabancı kaynakları tehdit etmeye devam ettiği belirtildi. Bunun için “Ortak Siber Güvenlik Danışmanlığı (CSA) yayınlandı. CSA’da CozyBear ve Yttrium olarak isimlendirin grubun hükümete ait ağları, düşünce kuruluşlarını, politika analiz kuruluşlarını ve bilgi teknolojileri firmalarını hedef aldığı yer aldı. Ayrıca istihbarat bilgilerinin de çalınmaya çalışıldığı rapora yansıdı.

Yeni oluşturulan ortak çalışma ile saldırılara karşı taktik, teknik, araç ve yetenek geliştirilmesi sağlanacak. Yapılan çalışmalarla Rus hackerların ABD ve müttefiklerine saldırı yapması önlenecek.

Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı

Farklı şekillerde saldırı yapan Rus hackerlara karşı yapılacak olan çalışma sayesinde tahribatın en az seviyeye hatta sıfıra indirilmesi hedefleniyor. Ayrıca ABD kurumlarının Rus Dış İstihbarat Servisi’nin adını kullanarak ortak çalışma yapması dikkat çekti.