AB bütçesine karşı işlenen suçlarla mücadele etmeye yetkili bağımsız bir organ olan Avrupa Kamu Savcılığı Ofisi (EPPO), Avrupa genelinde 300 farklı dolandırıcılık vakasının soruşturulduğunu duyurdu. 

Lüksemburg'da bulunan Savcılıktan, düzenlenen yolsuzluklara yönelik 14 Eylül'de bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada dolandırıcılık vakalarının Avrupa Birliği (AB) bütçesine verdiği zararın büyüklüğü ortaya kondu. Buna göre verilen zararın değeri yaklaşık 4 milyar 500 milyon avro. Savcılık 1 Haziran'dan itibaren de yasaların ihlal edildiğine yönelik takriben 1700 şikayetin kendilerine ulaştığını belirtti. 

ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek ABD, özel kuvvet birliklerini ilaç testinden geçirecek

Kara para aklama, dolandırıcılık ya da zimmete para geçirme suçları tahkik ediliyor

EPPO, Lizbon Antlaşması uyarınca 27 AB ülkesinden 22'si arasında yakın iş birliğini geliştirmek amacıyla kuruldu. Diğer üye olmayan 5 ülke arasında Danimarka, İrlanda, Polonya, İsveç ve Macaristan bulunuyor.

EPPO üyesi ülkelerden Slovenya ise Ofis'e henüz bir yargı temsilcisi atamadı.

EPPO savcılığı; AB bütçesi üzerinden yapılan yolsuzluk, kara para aklama, dolandırıcılık ya da zimmete para geçirme gibi suçların tahkikatını yapıyor. Ulusal düzeyde soruşturma yürütme iznine sahip olan Savcılığın; yakalama kararı verebime ve iddianame hazırlayabilme yetkisi bulunuyor.

EPPO ağustos ayı başında katma değer vergilerinde yapılan bir dolandırıcılık soruşturmasını ele almış ve Almanya, Hollanda ve Macaristan'da ev baskınları yapılması talimatı vermişti. Söz konusu dolandırıcılığın verdiği zararın ise 14 milyon avro değerinde olduğu belirtilmişti.