ABD'nin nükleer güçle çalışan denizaltılarına ait gizli bilgileri yabancı bir hükümete sızdırmaya çalışan ve FBI tarafından gözaltına alınan ABD'li deniz nükleer mühendisi Jonathan Toebbe hakim karşısına çıktı.

Suç ortağı olan eşiyle birlikte mahkemeye çıkan Toebbe, mahkemede suçunu kabullendi.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

ABD Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında; Jonathan Toebbe'un ABD Donanması'nda görevliyken Pentagon tarafından "atom silahlarının tasarımı, üretimi veya kullanımı veya Özel Nükleer Malzemenin (SNM) üretimi veya deniz reaktörleri gibi enerji üretiminde SNM kullanımı ile ilgili" gizli verilere erişim sağlayan özel izin aldığı aktarıldı.

“Çok Gizli Güvenlik Erişim İzni” bulunan Toebbe’nin Nisan 2020’de yabancı bir hükümet yetkilisine, gizli bir ilişki öneren bir mesaj gönderdiği ve burada kendisinden daha fazla veri satmayı teklif ettiği açıklamasına yer veren Bakanlık, Jonathan Toebbe ve eşinin geçen yıl 8 Haziran'da devlete ait gizli bilgileri para karşılığı vermek için Batı Virginia’ya gittiği, Diana Toebbe'un casusluk faaliyetinde gözcülük yaptığı ve Jonathan Toebbe'un “denizaltı nükleer reaktörleriyle ilgili” gizli bilgilerin bulunduğu SD kartı bir sandviçin içine yerleştirdiğini aktardı.

Açıklamanın devamında ABD'li casusun geçen yıl 28 Ağustos'ta ise sakız paketinin içine gizlenmiş ikinci bir veriyi satmak için yazıştığı ve bu yazışmada daha fazla bilgi olduğu kaydedildi.

ABD Adalet Bakanlığı Ulusal Güvenlik Bölümünden Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen de olaya ilişkin "ABD hükümetinin büyük bir gayretle koruduğu sırlar arasında, nükleer güçle çalışan savaş gemilerinin tasarımıyla ilgili olanlar var. Sanık bu sırların bir kısmına emanet etti ve onları korumak yerine, kendisine duyulan güvene ihanet etti ve kişisel çıkarları için başka bir ülkeye satmak için komplo kurdu.” ifadelerine yer verdi.

ABD’ye ait gizli bilgileri yabancı ajan sandığı FBI ajanına para karşılığı sattığını kabul eden casus Jonathan Toebbe'un 12,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.