Asya Pasifik bölgesinde politik ve askeri hamleler hız kesmeden devam ediyor!

Başkan Gallagher, Çin’in şu anda 20 binden fazla ABD askerinin konuşlanmış olduğu Guam’a saldırma kapasitesinde olduğunu dile getirdi. Pazartesi günü Ordu Bakanı Christine Wormuth'a yazdığı ve DailyMail.com tarafından yayınlanan bir mektupta başkan, Çin'in Guam'a seyir füzeleri fırlatılması durumunda ABD'nin 20 binden fazla askerini savunma konusunda ciddi zafiyet gösterebileceği ve 'yeteneklerde önemli boşluklar' olacağı konusunda uyardı.

unnamed (1)-1

Guam Adası, ABD Donanmasının Batı Pasifik’teki tek denizaltı üssünün bulunduğu yer olmasıyla öne çıkıyor. Aynı zamanda bombardıman uçakları ve diğer çeşitli savaş uçaklarının bulunduğu 'stratejik açıdan önemli' bir hava üssüne de ev sahipliği yapıyor. Bölgenin stratejik önemi özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında ortaya çıkmıştı. 8 Aralık 1941 tarihinde, Pearl Harbor saldırısından saatler sonra Guam, Japonlar tarafından işgal edildi. Amerikan kuvvetleri 21 Temmuz 1944'te adayı geri aldı. Soğuk Savaş döneminde önemli bir ABD üssü haline gelen ada, günümüzde Çin karşısında ABD Ordusu için büyük önem taşıyor.

unnamed (7)

Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma  Mısır’dan uçak motorları için iki anlaşma 

Gallagher, "Bu tür eksiklikler Guam'ı Çin Halk Cumhuriyeti ile ABD arasında olabilecek herhangi bir çatışma durumunda operasyonlarımızı desteklemek için 'denizaltı limanı ve üssü' olarak kullanma yeteneğimizi büyük riske atıyor" diye yazdı. Uyarı, Başkan Joe Biden'ın Çarşamba günü San Francisco, Kaliforniya'da Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesinin beklendiği dönemde geldi.