Huawei'ye 5G seviyesinin altındaki ürünleri de içeren ürünlerin sevkiyatı ABD'li yetkililerin verdiği karar neticesinde gerçekleşemeyecek.

TRT World'un haberine göre Biden yönetimi, ABD'li şirketlerin Çinli Huawei'ye çoğu ürünü ihraç etmesi için lisansları onaylamayı durdurdu.

Huawei, birkaç yıldır 5G ve diğer teknolojiler için ABD ihracat kısıtlamalarıyla karşı karşıya kalmış; ancak ABD Ticaret Bakanlığı yetkilileri, bazı Amerikan firmalarının şirkete belirli mal ve teknolojileri satması için lisans vermişti. Qualcomm da 2020 yılında Huawei'ye 4G akıllı telefon çipleri satmak için izin almıştı.

Satışına izin verilmeyen ürünler arasında 4G öğeleri, Wifi 6 ve 7, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem ve bulut öğeleri de dahil olmak üzere 5G seviyesinin altındaki teknolojiler bulunuyor.

17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü 17 doktorun teşhis koyamadığı hastalığı ChatGPT çözdü

Bir başka kaynak ise bu yasağın Biden yönetiminin geçen yılki Huawei'ye yönelik politikasının devamı niteliğinde olduğunu ifade eden açıklamada bulundu. Söz konusu kişi, daha önce onaylanmış olabilecek 5G için kullanılamayan 4G çipleri için lisansların reddedildiğini söyledi.