Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu

ABD Kongresi baskını sonrası ve ABD Başkanı Joe Biden'ın yemin töreni için Washington'a konuşlandırılan Ulusal Muhafızlar, törenin ertesi günü gördükleri kötü muameleye tepki gösterdi.

Politico'da yer alan haberde, 6 Ocak'ta meydana gelen ABD Kongresi olayları sonrası başkent Washington'a konuşlandırılan yaklaşık 25.000 Ulusal Muhafız'ın, Joe Biden'ın yemin töreninin hemen sonrasında Kongre binası polisi tarafından binayı boşaltmaları ve yakındaki bir otoparkta kalmaları istendi.

İnternet bağlantısının olmadığı ve sadece bir elektrik prizinin bulunduğu otoparkta soğukta yerde yattıklarını söyleyen Ulusal Muhafızlar, maruz kaldıkları muameleye tepki gösterdi.

Yaşanan olay ile ilgili açıklama yapan muhafızlardan biri, "ABD Başkanı Biden'ın yemin töreni sonrası onlarca senatör ve Kongre üyesi, bizimle fotoğraf çektirdi, elimizi sıktı ve hizmetimiz için teşekkür etti. 24 saat sonra, bizi bir kapalı otoparkın köşesine gönderdiler. İnanılmaz derecede ihanete uğramış hissediyoruz." ifadelerini kullandı.

Senatör Martin Heinrich, ABD medyasında çıkan haberler sonrası Ulusal Muhafızların durumuyla ilgili sorunun çözüldüğünü belirterek Kongre binasına döndüklerini söyledi.

Joe Biden'ın 20 Ocak'taki yemin töreni öncesi, başkent Washington'daki güvenlik önlemleri artırmak amacıyla Washington'a yaklaşık 25.000 Ulusal Muhafız konuşlandırılmıştı.