Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

ABD ve Çin'in "iletişim kanallarının açık bırakılması" konusunda mutabık kalmasının ardından iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında yeni bir görüşme daha gerçekleşti.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Çin Komünist Partisi Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı, iki ülke ilişkilerini değerlendirmek üzere İsviçre'nin Zürih kentinde bir araya geldi.

Görüşmede ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın, uluslar ötesi sorunların çözümü ve ikili ilişkilerdeki risk yönetimi konusunda ABD ve Çin'in birlikte çalışabileceği alanları gündeme getirdiği belirtildi.

Sullivan'ın ayrıca; insan hakları, Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Hong Kong, Güney Çin Denizi ve Tayvan gibi konularda Çin'in eylemlerinden endişe duyulduğunu ortaya koyduğu da kaydedildi.

Görüşmenin detayına dair yapılan açıklamada, "Sullivan, ulusal gücümüze yatırım yapmaya ve müttefiklerimizle çalışmaya devam ederken, sorumlu bir rekabet için Çin ile üst düzey görüşmeleri sürdüreceğimizi net bir şekilde dile getirdi." ifadesine yer verildi.