ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklemesi yönündeki açıklaması ABD’yi karıştırdı.

35 vekil Türkiye’ye F-16 atışının durdurulması için Biden’a bir mektup gönderdi.

Mektupta, "Satışın gerçekleştirilmesi Erdoğan'ı ödüllendirmeniz anlamına gelecektir. Türkiye'nin ordusunu desteklememeliyiz" ifadeleri yer aldı.

NATO’nun en güçlü ordularından birine sahip Türkiye savunmasını güçlendirmek için attığı adımlarda Batılı ülkelerin engelleriyle karşılaşıyor.

ABD Başkanı Joe Biden, NATO zirvesinde Türkiye’ye yönelik F-16 ve modernizasyon kitlerinin satışını desteklediğini açıklamıştı.

Biden, "F-16 savaş uçaklarının satışını ve modernizasyon konusunu çözmemiz gerekiyor, bunu çözmemek bizim çıkarımıza değil. Bunu yapmamak çıkarlarımıza aykırı. Biz onlara F-16 satmalıyız. Aralık ayından bu yana bunu konuşuyoruz. Kongrenin onayına ihtiyacımız var, bu onayı da alacağımızı düşünüyorum" demişti.

İspanya'dan Mistral 3 hava savunma füzesi tedariki İspanya'dan Mistral 3 hava savunma füzesi tedariki

Biden’ın açıklamaları sonrası başta Yunanistan ve ABD dahil olmak üzere Türkiye’nin savunma gücünü arttırmasına engel olmak isteyenler F-16 satışının durdurulması için ABD Başkanı Joe Biden’a mektup yazdı.

Başkan Biden’a mektup yazanların arasında Türkiye karşıtlığıyla bilinen Frank Palone da vardı.

Palone mektubun kopyasını Twitter hesabından paylaşarak “Erdoğan'ın istikrarı bozan eylemlerini ve uluslararası hukuk ihlallerini durdurmak için, somut adımlar atılana kadar Türkiye'nin ordusunu desteklememeliyiz." ifadelerine yer verdi.