ABD Uzay Komutanlığı yetkilisi 20 Nisan tarihinde yaptığı açıklamalarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) kabiliyetlerini arttırmak için yürüttüğü modernleştirme çalışmalarının ABD ve müttefik ülkeleri için risk faktörü oluşturduğunu belirtti. Komutanın ifadelerine göre Çin’in oluşturduğu askeri tehdit Çin topraklarından ABD’ye ulaşmakta.

ULAQ SİDA yerli motorla test edildi ULAQ SİDA yerli motorla test edildi

Janes tarafından yapılan habere göre ABD Uzay Komutanlığı komutanı yaptığı yazılı bir bildiride Çin’in büyük bir güvenlik sorunu olduğunu ve ABD için uzun dönemli stratejik rekabet faktörü taşıdığını belirtti. Yazılı bildiri ABD Senatosu Silahlı Kuvvetler Komitesi’ne yapıldı. Amerikan yetkili komiteye yazdığı açıklamada Çin’in uzay temelli istihbarat, keşif ve gözetleme yeteneklerine sahip güçlü ve yetkin bir uzay servisini çoktan geliştirmiş olduğunu belitti.

Amerikan kuvvetlerinin Çin’i büyük bir risk faktörü olarak görmesini sağlayan modernleştirme çalışmalarının yürütüldüğü alanların arasında uzun menzilli hassas nişan alma, siber-uzay, elektronik muharebe, uzay ve uzaydan gelebilecek tehditlere karşı durabilme kabiliyetleri bulunuyor. Çin aynı zamanda etkili bir caydırıcı nükleer güce sahip.