HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya HAVELSAN'ın ADVENT SYS'nin yeni ihracat rotası Malezya

Rusya ve Çin ile birlikte hipersonik silah yarışına girmek isteyen Amerika Birleşik Devletleri, AGM-183A Havadan Fırlatılan Hızlı Müdahale Silahı (ARRW) projesini kullanıma geçirerek askeri kabiliyetleri arasına hipersonik saldırı kabiliyetlerini de eklemek istiyor.

ABD’nin ilk hipersonik silahı olan AGM-183 ARRW ile 5 Nisan 2021 tarihinde bir test gerçekleştirildi. ABD Hava Kuvvetleri 5 Mart 2021 tarihinde yaptığı bir açıklamada 30 gün içerisinde AGM-183 ile bir test gerçekleştirmeyi planladığını duyurmuştu.

Defense News tarafından yapılan habere göre ABD Hava Kuvvetleri’ne ait AGM-183A Havadan Fırlatılan Hızlı Müdahale Silahı ile yapılan test planlandığı gibi gerçekleştirilemedi. Lockheed Martin tarafından geliştirilen “güçlendirici/ateşleyici araç” yaşanan bir sorun nedeniyle B-52 bombardıman uçağından fırlatılamadı. Testin başarısız olma nedeninin B-52 bombardıman uçağı güçlendirici/ ateşleyici aracını fırlatmaya çalıştığında test füzesinin fırlatılma serisini tamamlayamaması olduğu belirtildi.

Geçtiğimiz haftalarda Rusya Barents Denizi’nde gerçekleştirdiği testte “Tsirkon” hipersonik füzesini başarılı bir şekilde fırlatmıştı. ABD Hava Kuvvetleri’ndeki yetkililer başarısız geçen testin ardından hayal kırıklığına uğramış olduklarını, ancak test esnasında devam etmelerini sağlayabilecek önemli bilgiler edindiklerini ve test yapmanın amacının da bu olduğunu belirten ifadeler kullandı.

Füzenin neden fırlatılamadığı üzerine yapılacak araştırmaların ardından bazı düzenlemelerde bulunulması ve ileri bir tarihte başka bir füze testinin gerçekleştirilmesi planlanıyor.