Eylül ayında İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında imzalanan normalleşme anlaşması sonrası, Trump yönetimi 23 milyar dolarlık kapsamlı bir silah anlaşmasının bir parçası olarak BAE’ye 50 adet Lockheed Martin F-35 savaş uçağı satılacağını açıklamıştı.

Ancak Kongre üyeleri, güvenlik endişeleri nedeniyle BAE’ye gerçekleştirilecek F-35 satışına karşı çıktı. Özellikle Demokratlar, İsrail’in Orta Doğu’daki niteliksel askeri gücünü tehdit edebileceği gerekçesiyle potansiyel satışı eleştirdiler.

ABD Kongresi'nin diğer endişesi ise BAE’nin Rusya ve Çin ile ilişkilerinin iyi olmasının F-35’lerde kullanılan hassas askeri teknolojiler için bir tehdit oluşturabileceği olmasıdır.

Tüm bu gelişmelere rağmen BAE’ye F-35 satışı halen mümkün. ABD Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı (DSCA) başkanı Heidi Grant Defense News’e yaptığı açıklamada, ABD başkanı Donald Trump’ın görevden ayrılmadan önce F-35 satış sözleşmesini imzalayabileceğinin hala mümkün olduğu söyledi.

F-35’lerin 20 Ocak’a kadar sözleşmenin yapılıp yapılmayacağına ilişkin soruya verdiği cevapta, kesinlikle mümkün olduğunu ancak ABD başkanlığına seçilen Joe Biden göreve başladığında durumun ne olacağını bilmediklerini belirtti.

Raytheon, Pentagon ile 321 milyon dolarlık sözleşme imzaladı Raytheon, Pentagon ile 321 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

ABD ile BAE arasında gerçekleşmesi muhtemel olan kapsamlı silah anlaşması, 10,4 milyar dolar değerinde 50 adet F-35A savaş uçağına ek olarak, 8 adet MQ-9B uçağı ve 10 milyar dolar değerinde havadan havaya ve havadan karaya mühimmat içeriyor.