ABD Ordusu, modernizasyon faaliyetleri kapsamında dijitalleşme yolunda adım atıyor!

ABD Hava Kuvvetleri İhtiyat Komutanlığı’na ait C-130H Hercules filosu, analog sistemleri geride bırakarak dijital sistemlere geçiyor. Aviyonik Modernizasyon Program Artışı 2 (Avionics Modernization Program Increment 2, AMP Inc 2) olarak bilinen söz konusu güncelleme, uçağın neredeyse altmış yıllık aviyonik ve navigasyon sistemlerinde önemli bir gelişmeyi temsil ediyor.

Önümüzdeki beş yıl içinde 23 adet Hava Kuvvetleri Rezervi’ne ve 54 adet Hava Ulusal Muhafız birliğine ait C-130H uçağı, uçak başına yaklaşık 7 milyon dolarlık tahmini bir maliyetle AMP Inc 2 modifikasyonuna tabi tutulacak.

C-130H

ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı ABD, BAE’nin topçu ve havan tespit radarı talebini onayladı

AMP Inc. 2 modernizasyon çalışmasının temel amacının, hava kuvvetlerinin mobilite kabiliyetinin ABD Milli Savunma Stratejisi önceliklerini karşılayacak şekilde güçlendirilmesi olduğu belirtiliyor.

Gerçekleştirilen dijital yükseltme yeni bir uçuş yönetim sistemi, otopilot, dijital motor göstergeleri ile arazi farkındalık ve uyarı sistemi gibi iyileştirmeleri kapsıyor. AMP'den önce, uçuş planının değiştirilmesi, hava trafik kontrolü ile koordinasyonu ve enlem ve boylamda yeni koordinatların manuel olarak girilmesini gerektiriyordu. Yeni çok işlevli ekranlar sayesinde pilotlar tüm süreci bir el kumandası kullanarak 30 saniyeden daha kısa sürede tamamlayabiliyor. Dolayısıyla personelin operasyonel yetenekleri ve etkinliğinde performans artışı bekleniyor.