ABD Donanması Sikorsky CH-53K King Stallion ağır yük helikopterinin tam kapasite üretimine onay verdi.

Flight Global'ın haberine göre Lockheed Martin'in yan kuruluşu Sikorsky tarafından 27 Aralık'ta yapılan açıklamada ABD Donanması'nın bu onayının; üç motorlu rotorlu uçağın yıllık üretimini 20'ye çıkaracağı ifade edildi. Firma, üretimi yetiştirebilmek için şu anda uzun vadeli ürünler ve "kritik malzemeler" tedarik etmeye başladı.

Sikorsky CH-53K Helicopter | Lockheed Martin

Sikorsky CH-53K programı direktörü Bill Falk, dünyanın teknolojik açıdan en gelişmiş helikopterinin üretiminin artırılmasının ABD Deniz Piyadeleri'nin CH-53K King Stallion filosunu oluşturmasına ve görev başarısını desteklemesine olanak tanıdığını ifade etti.

ABD Donanması için 200 adet alınmasının kararlaştırıldığı söylenen CH-53K helikopterlerinin envanterdeki CH-53E Super Stallion'un yerini alması bekleniyor. Cirium verilerine göre ABD ordusu şu anda 140 adet Super Stallion kullanılıyor.

The Marines' New CH-53K King Stallion Has Now Been to Sea. Here's What's  Next | Military.com

Sikorsky, King Stallion'un yüzde 57 daha fazla beygir gücü ve yüzde 63 daha az parça ile Super Stallion'dan bir adım daha öne çıkıyor. 

ABD Donanması'nın Pasifik'teki bir ada harekâtı düşünülerek geliştirilen CH-53K; bir gemiden fırlatılabilme, yaklaşık 12 bin kg (27,000 lb) harici yük kaldırabilme ve bu yükü en az 204 km uzaklıktaki bir kara noktasına taşıyabilme özelliğine sahip olacak.

Yaklaşık 11 ton ağırlığındaki CH-53K King Stallion; her biri 5,520 kW gücünde üç adet GE Aviation T408 turboşaft motor kullanıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi Savunma Sanayii Başkanlığı’nda bayrak değişimi

Sikorsky ABD Donanması'nın dışında, İsrail Hava Kuvvetleri'ne de 12 adet CH-53K teslim etmek üzere sözleşme imzaladı.