Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de Cumhurbaşkanı Erdoğan TEKNOFEST İzmir'de

ABD yaptığı bir füze denemesi esnasında Çin’in sahip olduğu ICBM’lerin (Kıtalar Arası Balistik Füze) bir taklidini, SM-3 IIA füzelerini kullanarak durdurmuştu. Çin hükümeti tarafından desteklenen bir gazete, ABD Deniz Kuvvetleri’nin gerçekleştirdiği füze engelleme denemesi hakkında eleştirilerde bulundu.

National Interest tarafından yapılan haberde, Çin hükümetinin desteklediği gazetedeki bilgiye göre, ABD’nin başarılı geçen füze denemesi için gemiden ateşlenen bir füzenin savunma kabiliyetinin gerçek savaş koşullarında etkili olmayacağı söyleniyor. Çinli gazete manevra yapmakta olan bir hipersonik füzenin gemiden ateşlenen bir füze ile durdurulamayacağını belirtiyor.

Çinli gazetenin yaptığı haberdeki iddialar teknik veriler veya bilgi temelli herhangi bir kanıt içermiyor. Ancak sahte füzeler ile yapılan denemenin başarılıyla gerçekleşmesinin arkasında, füzelerin nereden ve ne zaman geleceğinin bilinmesi ve denemenin optimal koşullarda gerçekleştirilmiş olması yatıyor.

Çin hükümetinin desteklemekte olduğu Global Times gazetesi, denemelerin gerçek savaş koşullarını yansıtmadığını ve hem Rusya’nın hem de Çin’in füzelerini fırlatabilecekleri seyyar fırlatıcılara sahip olduğunu ifade etti. Ancak seyyar fırlatıcılar ICBM’lerin fırlatılma noktalarını gizleyebilse veya çeşitlendirebilse bile fırlatılmasının ardından oluşturacağı karakteristik ısı sayesinde uydular füzeleri tespit edebilir.