ABD'nin başına buyruk bir şekilde aldığı Afgan mültecileri üçüncü ülkelere -Türkiye de dahil- gönderme kararı Türkiye'nin tepkisine sebep oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2 Ağustos'ta yapılan açıklamada Afganlar ve ailelerine yönelik göçmen kabul programı ile Afganların ABD'ye göç başvurularının bağlı oldukları kuruluşlar aracılığıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu üçüncü ülkelere yönlendirilmelerine Dışişleri Bakanlığı'nden sert yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; ABD'nin Afgan göçmen politikasında üçüncü ülke olarak Türkiye'yi işaret etmesinin Türkiye'de büyük bir göç krizine neden olacağı ve göç yollarında Afganların acılarını artıracağı ifadelerine yer verildi. ABD'nin söz konusu soruna bölge ülkeleri arasında çözüm bulmak yerine Türkiye'nin rızası olmaksızın çözüm aramak istemesinin kabul edilemez olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin son 7 yılda dünyada en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olduğunu ve göç krizini "üçüncü bir ülke" adına üstlenecek kapasitesinin bulunmadığını vurguladı. 

Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor Saros Körfezi'nde "Nusret-2023 Davet Tatbikatı" devam ediyor

"Türkiye olarak, ABD'nin sorumsuz ve ülkemize danışmadan aldığı kararı kabul etmiyoruz. ABD, eğer bu kişileri ülkesine almak istiyor ise doğrudan uçaklarla ülkesine nakletmesi mümkündür. Ülkemiz, hiçbir durumda üçüncü ülkelerin uluslararası sorumluluklarını devralmayacak, kanunlarımızın üçüncü ülkeler tarafından kendi amaçları için kötüye kullanılmasına izin vermeyecektir." ifadelerine yer verilen açıklamada bölgede üçüncü ülkelerin kararları neticesinde yaşanan göç krizleri yükünün Türk milleti tarafından üstlenilmesini kimsenin beklememesi gerektiğinin mesajı verildi.