ABD Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 16 Ağustos 2023’te harmanlanmış kanatlı prototip uçak projesinin bir sonraki aşaması için JetZero’yu seçtiğini duyurdu.

Proje kapsamında JetZero, ABD Hava Kuvvetleri’nin yakıt tüketimini, emisyon ve gürültüyü azaltmayı amaçlayan şirketin harmanlanmış kanat gövdesine yatırım yapacak.

ABD Hava Kuvvetleri Sekreteri Frank Kendall geliştirilen proje çalışması için yaptığı açıklamada, "Karma kanatlı gövdeli uçaklar, yakıt ihtiyacını önemli ölçüde azaltma ve küresel erişimi artırma potansiyeline sahip. Kuvvetleri ve kargoyu hızlı, verimli ve uzun mesafelere taşımak, ulusal güvenlik stratejisini etkinleştirmek için kritik bir yetenektir." ifadelerini kullandı.

Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak Savunma ihracatı yerli motorlarla katlanacak

JETZERO

ABD Savunma Bakanlığı Savunma İnovasyon Birimi (DIU) ile JetZero arasında yapılan anlaşmaya göre, harmanlanmış kanat konseptini doğrulamak için tam ölçekli bir gösteri uçağı inşa edeceği dört yılda 235 milyon dolar alacak. Bu süre içerisinde 2027’nin ilk çeyreğine kadar prototipin ilk uçuşunu gerçekleştirmesi hedefleniyor.

Yapılan ortaklık ile birlikte BWB (Blended Wing-Body) teknolojisini olgunlaştırmayı ve yeteneklerini göstererek departmana ve ticari endüstriye gelecekteki hava platformları için daha fazla seçenek sunmayı amaçlıyor. Geleneksel tüp ve kanatlı uçaklardan farklı bir tasarıma sahip olan BWB, uçak gövdesini kanatla harmanlayarak aerodinamik sürtünmeyi en az %30 oranında azaltmakta ve ilave kaldırma sağlamaktadır. Bu artırılmış verimlilik, lojistik riskleri azaltmak için hayati önem taşıyan yetenekler olan genişletilmiş menzil, daha uzun süre ve artan yük taşıma verimliliği sağlaması bekleniyor.

BWB ile çeşitli askeri nakliye konfigürasyonları mümkün. Bu uçak tipleri birlikte, ABD Hava Kuvvetleri’nin toplam yıllık jet yakıtı tüketiminin yaklaşık %60’ını oluşturuyor. Yolcu havayolları ve hava taşımacılığı şirketleri dahil olmak üzere ticari sektör, operasyonel yakıt maliyetlerini düşürürken mevcut kabin veya kargo alanını artırarak bu teknolojinin geliştirilmesinden de faydalanacak.