Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor Roketsan, stratejik iş ortaklarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor

Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından yürütülmekte olan Hipersonik HAWC füzesi girişimi kapsamında gerçekleştirilen testlerde, geçen hafta bir HAWC aracının başarısız olduğu kaynaklar tarafından belirtildi. 

Air Force MAg tarafından yapılan habere göre DARPA, 2 HAWC aracının testlerinin bir kısmının bittiğini ve yıl sonuna kadar en azından bir tanesinin uçar vaziyete geleceğini eylül ayında açıklamıştı. Lockheed Martin ve Raytheon Technologies, iki ayrı HAWC aracı geliştirmişti. Yapılan açıklamalara göre geçen haftaki test esnasında başarısız sonuç veren araç Lockheed Martin’e ait olan HAWC aracıydı.

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre başarısız sonucun nedeni, iyi düşünülmemiş bir hata ve tasarım kaynaklı değil. Ancak geçen hafta yürütülen ve başarısız olan testin aralık ayının sonuna kadar tekrar yürütülmesi imkanlar dahilinde değil. Raytheon’daki yetkililer 2019 Paris Hava Gösterisi esnasında HAWC’lerin geçen senenin sonunda uçabileceğini açıklamışlardı.