ABD Hava Kuvvetleri yaklaşmakta olan füzeleri etkisiz hale getirmek için kullanılabilecek bir lazer silahı geliştirmek için çalışıyor. Savaş uçaklarına kurulacak olan silah sisteminin içerisinde Lockheed Martin tarafından üretilen lazerler de yer alıyor. Lockheed Martin ile lazerin geliştirilmesi ve üretilmesi için 26.3 milyon dolar değerinde anlaşma yapıldı.

CI4SR NET tarafından yapılan habere göre lazer silah sisteminin geliştirilmesinde Lockheed Martin’in yanı sıra Northrop Grumman ve Boeing de rol alıyor.

GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor GÖKALP Drone Sistemi seri üretime geçiyor

Lazer silahı SHIELD isimli program dahilinde geliştiriliyor. Lockheed Martin tarafı Northrop Grumman ve Boeing’in son beş yıldır sistemin çalışması için gerekli teknolojiyi üretmek adına işbirliği içinde olduğunu dile getirdi. SHIELD’ın üç ana alt sisteminden biri şubat ayında hava kuvvetlerine ait araştırma laboratuvarının eline ulaşmıştı. Temmuz ayında diğer iki önemli alt sistemin de laboratuvarın eline ulaşması bekleniyor. Ancak sistemin tamamı ile yapılacak bir testin daha önceden planlanan yılının 2021 olmasına rağmen testin en yakın 2023 yılında yapılabileceği iddia edildi.