Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti Tawazun heyetinden Pavo Group’a IDEX fuarında geçmiş olsun ziyareti

Bir Amerikan savaş gemisi ve uçağı, Amerikan kuvvetlerini Somali’den çekmek için operasyona başladı. Ordu, Pentagon'un talimatıyla bu hafta yüzlerce askerin diğer bölgelere taşınacağını ifade etti.  Öte yandan, AFRICOM’dan (Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı) yapılan açıklamada, güvenlik endişeleri gerekçe gösterilerek Cuma günü kaç askerin hareket ettirileceği veya geri çekilmenin ne zaman tamamlanacağı bilgisinin paylaşılması reddedildi.

Stars and Stripes'ta yer alan habere göre AFRICOM, Eş-Şebab'a karşı sınır ötesi operasyonlar yürütmek amacıyla yaklaşık 700 askerin komşu ülkelere yeniden konumlandırılacağını ifade ediyor. Ülkelerin isimleri verilmese de Amerika Birleşik Devletleri’nin Cibuti ve Kenya’da askeri üsler bulundurduğu düşünüldüğünde, bu iki ülke muhtemel ülkeler olarak değerlendiriliyor.

Somali'de ABD askerleri bulunmaya devam edecek

AFRICOM tarafından yapılan açıklamada, Somali'de sınırlı askeri varlığın devam edeceği ve bazı birliklerin başka bölgelere veya ABD’ye yeniden atanabileceği bildirildi. Somali'deki Amerikan birlikleri, anti-terörizm operasyonları ve Somali güçlerine, özellikle Eş-Şebab'a karşı mücadelelerinde eğitim ve yardım desteği gibi faaliyetler gerçekleştirmekteler.

Somali’deki militan grup on yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteriyor ve ülkedeki ABD destekli hükümeti devirmeyi hedefliyor. Ayrıca ABD birlikleri, kuvvetlerinin geri çekilmesi sonrasında dahi devam etmesi beklenen terörist hedeflere sıklıkla hava saldırıları düzenliyor.

25 Kasım'da yayınlanan ABD Savunma Bakanlığı Müfettiş Genel raporu, AFRICOM yetkilerinin son aylarda Eş-Şebab'ın bölgedeki ABD çıkarlarına saldırmaya odaklanmasında "kesin bir değişiklik" gördüklerini bildiriyor. Rapora göre, AFRICOM nezdinde El Şabab, kıtadaki en “tehlikeli, yetenekli ve yakın tehdit” olarak kabul edilmekte.