İran ile yaşanan gerilim ve ABD askerlerinin bölgeden çekilmesi gündemde tazeliğini korurken, USS Eisenhower uçak gemisi Süveyş Kanalı'nı geçerek yeni görev bölgesine ilerledi.

Defense Arab'ın haberine göre, 2 Nisan günü erken saatlerde USS Eisenhower (CVN-69) uçak gemisi, 2 muhrip ve 1 ikmal gemisinden oluşan görev gücü, Süveyş Kanalı'nı geçerek yeni görev bölgesine ilerlemeye başladı. Habere göre görev gücünün daha önce kanaldan geçmesi planlanıyordu; ancak Süveyş Kanalı'nda yaşanan kaza sonrası geçiş ileri bir tarihe ertelendi. Uçak gemisi görev gücü Doğu Akdeniz'de bulunduğu süre boyunca ''DAEŞ karşıtı'' operasyonlara destek verdi. USS Eisenhower (CVN-69) uçak gemisi görev gücünün bir sonraki görev yerinin ise Basra Körfezi olması bekleniyor. 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin şubat ayının sonunda yaptığı açıklamada,''Ortadoğu'dan çekileceksek beklenmedik durumlara hazırlıklı olmalıyız. Bunun için de doğru yerde ve zamanda güçlerimiz bulunmalı.'' ifadelerini kullanmıştı.

Rusya, Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya taşıyor Rusya, Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya taşıyor

ABD şubat ayının başlarında, yaklaşık 9 ay boyunca Orta Doğu'da bulunan ABD Donanması'na bağlı USS Nimitz uçak gemisinin Hint-Pasifik Kuvvetleri'nin (INDO-PACOM) operasyon bölgesine sevk edildiğini açıklamıştı.