ABD Donanması'nın yeni nükleer denizaltıVirginia sınıfı USS Montana denize indirildi.

Hindistan’dan 27,6 milyar dolarlık dev silah alımı Hindistan’dan 27,6 milyar dolarlık dev silah alımı

Denizaltının inşasını üstlenen Huntington Ingalls Industries tarafından yapılan resmi açıklamada, Ekim ayından bu yana yüzer bir kuru havuzda bulunan 7,800 tonluk denizaltının; son teçhizat, test ve mürettebat sertifikasyonunun tamamlanması için suya indirildiği ifade edildi.

Yapımına 2015 yılında başlanan USS Montana tamamlandığında ABD Donanması'nın nükleer enerjiyle çalışan 21'inci Virginia sınıfı denizaltısı olacak. Tomahawk ve Harpoon füzeleriyle donatılacak olan USS Montana'nın 2021 yılının sonlarına doğru ABD Donanması'na teslim edilmesi planlanıyor.

ABD'nin son yıllarda yapımlarına hız verdiği nükleer enerjiyle çalışan saldırı denizaltılarının bir sınıfı olan Virginia sınıfı denizaltılar, yakın zamanda emekliye ayrılacak olan Los Angeles sınıfı denizaltıların yerlerini alacak

Virginia sınıfı denizaltı

ABD Donanması'nın nükleer enerjiyle çalışan Virginia sınıfı denizaltıları; ateş gücü, manevra kabiliyeti, gizliliği ve savaş yeteneğini önemli derecede artıran birçok teknoloji ve inovasyonu bünyesinde bulunduruyor. 

Virginia sınıfı denizaltıları, normal bir denizaltının yüzdüğünden daha derin sularda yüzebilir ve taaruz gemileri, denizaltıları, ağır savaş gemilerine karşı kullanılabilirken aynı zamanda özel kuvvet operasyonlarına füze saldırı desteği, istihbarat gözlem ve denizaltı mayın temizleme operasyonlarını da icra edebiliyor.