HÜRJET ilk taksi testini yaptı HÜRJET ilk taksi testini yaptı

ABD Hava Kuvvetleri'nin gizli tuttuğu yeni savaş jeti sadece bir yıl içerisinde tasarlandı, inşa edildi ve jetin testleri yapıldı. Yeni savaş jeti, pilotun uçuş esnasında bazı kritik görevler konusunda yürüttüğü tahminlere güvenebileceği bir çeşit yapay zeka barındıracak.

Popular Mechanics tarafından yapılan habere göre, ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni jetinin yapay zekalı bir kopilota sahip olacağı Hava Kuvvetleri'nde yer alan bir yetkili kişi olan Will Roper tarafından duyuruldu. Will Roper, ABD Hava Kuvvetleri'nin Gelecek Nesil Hava Üstünlüğü (NGAD) programına ait olan jeti, eylül ayında duyurmuştu.

ABD Hava Kuvvetleri'nin 6'ncı nesil savaş uçakları hakkında oldukça az açıklama yapmasından dolayı, dünya 6'ncı nesil savaş jetleri hakkında oldukça az bilgiye sahip. Yapılan yeni açıklama ile uçakların yapay zekalı bir kopilota sahip olacağı öğrenildi. Yapay zeka iletişim, tehditleri gözetleme, ağ güvenliği ve navigasyon gibi görevler ile ilgilenirken pilotlar ise uçağı uçurmak ve silahları kullanmak gibi görevler ile ilgilenebilir.