ABD Uzay Kuvvetleri ve SpaceX şirketi tasarruf odaklı bir sözleşme değişikliğine gitti. Şirket bu değişiklikle, Falcon 9 başlangıç fırlatma araçlarının gelecekteki lansmanlar için yeniden kullanılmasına olanak tanıyacak ve bu ABD Uzay Kuvvetleri için fırlatma masraflarından 53 milyon dolarlık  tasarruf edilmesi anlamına geliyor.

Sözleşme değişikliği kapsamında, yeniden kullanılan fırlatma araçları ilk olarak 5’nci ve 6’ncı GPS III uzay araçlarını başlatmak için kullanılacak. Bahsi geçen lansmanlardan ilki 2021’de yapılacak.

Karşılıklı memnuniyet dile getirildi

Merkezin Falcon Sistemleri ve Operasyonları Şefi Walt Laudardale, “Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi’nin (SMC) yenilikçi ortaklıklara ve ticari sektörle çalışmaya olan bağlılığı, misyon güvence duruşumuzu ve misyon başarı sicilimizi korurken küçümsenemez.” dedi.

Laudardale, sözleşme değişikliklerinin başarılı müzakereler sonucunda yapılabilmesinden dolayı SpaceX’le ortaklıktan gurur duyduğunu da söyledi.

“ABD Uzay Kuvvetleri teknolojinin faydalarını gördüğü için mutluyuz”

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

SpaceX Başkanı ve Operasyon Sorumlusu Gwynne Shotwell de memnuniyetini dile getirdi ve “SpaceX, ulusal güvenlik uzay fırlatma görevleri için Falcon 9’un uçuşta kanıtlanmış avantajlarından ve yeteneklerinden yararlanmaktan gurur duyuyor.” dedi.

Shotwell açıklamalarına, “ABD Uzay Kuvvetleri’nin değerlendirmeye harcadığı çabayı takdir ediyoruz ve teknolojinin faydalarını gördükleri için mutluyuz. Yeniden kullanım konusundaki kapsamlı deneyimimiz, SpaceX’in filoyu sürekli olarak yükseltmesine ve bu lansmanlarda önemli miktarda vergiden tasarruf etmesine olanak sağladı.” ifadelerini ekledi.

“Dünya ABD’yi kıskanıyor”

Uzay Kuvvetleri Uzay ve Füze Sistemleri Merkezi Komutanı Teğmen John Thompson, "Birleşik Devletler'in fırlatma endüstrisi dünyanın kıskançlığıdır" dedi. “Sektörün yeniliği, 60 yılı aşkın varlığımız boyunca SMC'nin başarısının anahtarı olmuştur." dedi.