Libya Temsilciler Meclisinde dün güvenoyu alan Abdulhamid Dibeybe kabinesindeki bakanlar kamuoyuna duyuruldu.

Temsilciler Meclisinin yayımladığı listeye göre, Ulusal Birlik Hükümetindeki bakanlar ülkenin doğu (Barka), batı (Trablus) ve güney (Fizan) bölgelerinin nüfus yoğunluğuna göre belirlendi.

Dibeybe’nin Savunma Bakanlığını da üstlendiği yeni hükümette Dışişleri Bakanlığına dün açıklandığı gibi bir kadın getirildi. Ülkenin doğusundan seçilen Necla Muhammed el-Menguş Libya'nın ilk kadın Dışişleri Bakanı oldu.

İçişleri Bakanlığına ülkenin güneyini temsilen Halid Ticani Mazin atandı. Mazin, önceki hükümette İçişleri Bakanı Fethi Başağa’nın yardımcılığını yürütüyordu.

En fazla tartışılan bakanlıklardan Maliye'nin sorumluluğu ülkenin güneyinden Halid Mebruk Abdullah'a verilirken, yine önemli koltuklardan Petrol ve Doğalgaz Bakanlığı görevine ülkenin batı bölgesini temsil eden Muhammed Ahmed Avn getirildi.

Savunma, Dışişleri ve İçişleri Bakanlıklarının üç ayrı bölgeden seçildiği hükümette Hüseyin Katrani ve Ramazan Bucenah güney ve doğu bölgelerini temsilen Başbakan Yardımcısı olarak atandı.

Dibeybe hükümetinde 5 kadın bakan yer alıyor

Libya'nın yeni hükümeti 2 başbakan yardımcısının yanı sıra 33 bakandan oluştu. Hükümette 5 kadın bakan yer aldı.

Dışişleri Bakanı Menguş'un dışında Halime İbrahim Abdurrahman Adalet Bakanı, Vefa el-Kilani Sosyal İşler Bakanı, Mebruke Uki Kültür Bakanı, Huriye Milud ise Kadından Sorumlu Devlet Bakanı olarak kabinede görev yapacak.

Libya’nın ilk kadın Dışişleri Bakanı Menguş kimdir?

Dışişleri Bakanı Necla el-Menguş, Dibeybe hükümetinde dikkati çeken isimlerin başında geliyor.

Libya’nın doğusundaki Bingazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde ceza hukuku alanında yüksek lisans yapan Menguş, “çatışma ve barış yönetimi” alanında ABD'deki George Mason Üniversitesinde doktorasını tamamladı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna'ya zırhlı araç sevkiyatını veto etti

Yaklaşık 15 yıllık iş tecrübesi bulunan Menguş, farklı uluslararası kuruluşlarda görev yaptı. Menguş 2012'den bu yana ABD'de yaşıyordu.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti'nin güvenoyu alması AB'yi memnun etti

Öte yandan Avrupa Birliği, Libya'da yeni Ulusal Birlik Hükümeti'nin Temsilciler Meclisinden güvenoyu almasını memnuniyetle karşıladı.

AB ve üye ülkeler adına açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Abdulhamid Dibeybe başbakanlığında yeni hükümetin kurulmasının ardından, Libya'da ulusal birlik ve uzlaşı ruhuyla bir araya gelen herkesin çabalarını alkışladıklarını bildirdi.

Borrell, yeni hükümetin kurulmasının, Libya'daki kurumların birleşmesi ve 24 Aralık'ta seçime gidilmesi için gerekli şartları yaratan büyük bir atılım olduğunu vurguladı.

Temsilciler Meclisinin, Ulusal Birlik Hükümeti ve Ulusal Seçim Komisyonu ile seçimlerin zamanında yapılması için çalışmasını desteklediklerini aktaran Borrell, "Libyalı tüm paydaşlara Ulusal Birlik Hükümeti'ne iktidarın zamanlıca ve kusursuz şekilde devredilmesi için çağrıda bulunuyoruz." ifadesini kullandı.

Borrell, Libya'da ateşkesin uygulanmasının önemine işaret etti ve ülkedeki "yabancı askeri müdahalelerin kabul edilemeyeceğini" belirtti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe'nin kabinesi, Sirte kentinde düzenlenen üç günlük oturumun sonunda Temsilciler Meclisinden dün 132 kabul, bir çekimser oy ile güvenoyu almıştı.