Ukrayna ile Rusya arasında olan gerginliğin tırmanmasıyla ABD, bölgedeki keşif görevlerinin sayısını artırdı.

Küresel uçuş takip hizmeti Flightradar24'e göre, ABD Hava Kuvvetlerine ait keşif ve casus uçağı U-2 Dragon Lady, Ukrayna hava sahasında görüldü. Her türlü koşulda görev yapabilen U-2 casus uçağı Birleşik Arap Emirlikleri'nden Ukrayna'ya uçtu.

İran yeni savaş gemisini Hazar Denizi’ne indirdi  İran yeni savaş gemisini Hazar Denizi’ne indirdi 

Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimin artması sonucu ABD'ye ait casus uçağının bölgede keşif uçuşu yaptığı düşünülüyor.

Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik, ABD ve NATO'nun da devreye girmesiyle hat safhaya ulaştı. 

Rusya, Ukrayna sınırına gerçekleştirdiği askeri sevkiyatlar, son dönemde sınır hattında gerçekleştirdiği tatbikatlar ve sürekli güncellenen istihbarat raporlarıyla olası işgalin sinyallerini veriyor. ABD ile NATO ise müttefikleri Ukrayna'nın yanında olduklarını her defasında dile getiriyor.

Son dönemde gerginliğin iyice artmasıyla Rusya sevkiyatlarını sıklaştırırken, ABD Karadeniz'deki faaliyetlerini hem denizden hem de havadan arttırdı. Sürekli Ukrayna ile temas halinde olan ABD, 19 Ocak 2022'de Dışişleri Bakanı Tony Blinken'ı Ukrayna'ya gönderdi. ABD'nin yanı sıra İngiltere, olası Rus işgaline karşı Ukrayna'ya tanksavar ve savunma sistemi yardımlarında bulundu.

Rusya ile Batı devletlerinin ardı arkası kesilmeyen hamleleri sonrası tüm gözler Karadeniz'e döndü. Ukrayna ve Rusya arasında muhtemel bir savaş durumunda ABD ve NATO'nun tutumu merakla bekleniyor.