Salgın ortamının zor şartlarında, başta ASELSAN personeli olmak üzere tüm paydaşlar tarafından herhangi bir gecikmeye mahal vermeden teslimat süreci planlandığı takvimde sonuçlandırıldı.

İkinci teslimat grubu kapsamında elektro-optik cihazların entegre edildiği sistemler, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilirken, ADOP-2000 sistemleri ile donatılan birlik sayısı 20'ye, teslim edilen toplam sistem sayısı 1.100’ün üzerine ulaştı.

ADOP-2000, ASELSAN’ın ateş destek ürün ailesinden sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemler bütünüdür. ADOP-2000 muharebe sahasında hedef tespit, ateş desteğinin komuta, kontrol ve teknik ateş idare fonksiyonlarının otomasyonunu, ateş desteğinin diğer muharebe sahası fonksiyonel alanları ile tam bir uyum içinde uygulanmasını sağlıyor.

​ADOP-2000, komutanın; uygun hedefi, uygun zamanda, uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını, muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlayan bir C4I sistemi olarak adlandırılır.

CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi

ADOP-2000, silahların (toplar, havanlar ve çok namlulu roketatarlar) ve hedef tespit radarlarının ateş desteğinin otomasyonuna dahil olmasını sağlarken bu silahlar için teknik ateş idare fonksiyonlarının gerçekleştirilebilmesine olanak verir. Ayrıca ADOP-2000, meteoroloji ölçümü ve topografik yer ölçme gibi görevlerin doğru, hassas ve hızla icra edilmesini, elde edilen verilerin sayısal ortamda diğer sistemlere aktarılmasını sağlar.