Afganistan’dan yabancı güçlerin çekilmeye başlamasıyla beraber hız kazanan hükümet ile Taliban arasındaki çatışmalar artmaya başladı. Taliban birçok ilçenin kontrolünü hükümet güçlerinin elinden geri alırken; Kabil elindeki hava unsurlarıyla direnmeye çalışıyor.

Afgan ordusu tarafından yapılan açıklamaya göre, 4 Haziran tarihinde, Nahr Saraj bölgesinde terk edilmiş askerî üssü yağmalayan Taliban militanlarına yönelik hükümet güçlerince gerçekleştirilen hava saldırısında en az 20 kişi öldürüldü.  

İngiliz Kraliyet Donanması gemisinde sabotaj soruşturması İngiliz Kraliyet Donanması gemisinde sabotaj soruşturması

Saldırıda ölenler arasında bazı sivil kimselerin de olduğu doğrulandı. Öte yandan Taliban kanadı, düzenlenen hava saldırısında en az 30 kişinin öldüğünü ve hepsinin sivil olduğunu iddia etti. Bölgede telefon ve internet hatları çalışmadığı için bilgi akışı sağlanamıyor.

Güvenlik uzmanları, ABD ve NATO birliklerinin çekilmesinin ardından Afgan hükümetinin hava araçlarının bakım ve onarımını yapmada yetersiz kalacağı ve birkaç ay içerisinde havalanamayacak duruma gelecekleri değerlendirmesinde bulundu.