Birleşik Krallık özel kuvvetleri tarafından 2011’de Afganistan’da işlenen katliamın son delilinin kaybolması soruşturma sürecini bir kez daha sekteye uğrattı.

Şarkul Avsat'ın haberine göre, 2011’de Bileşik Krallık askerlerinin yaptığı katliamda ailesini kaybeden Afganistanlı Seyfullah Yar, Bileşik Krallık’ta mahkemeye savaş suçu işlendiğine dair ve kanlı baskının adli açıdan incelenmesi için delil olan videoyu sunamadı. Çünkü video, ABD’li yetkililer tarafından bir şekilde ortadan kaldırıldı. Katliam ABD kuvvetleri tarafından baskına havadan destek verdikleri sırada kayda alınmıştı. Bu baskın soruşturması için daha önce de deliller ortadan kaybolmuştu.

Konuyla ilgili Kraliyet Askeri Polisi müfettişleri 2017’deki Kabil ziyaretleri sonrası “tanık” 42 askerle görüşmüştü. Askerler ağız birliği edip baskına dair hiçbir şey hatırlamadığını söylemişlerdi. Şarkul Avsat'ın haberinin devamında, Sunday Times tarafından paylaşılan mahkeme belgelerinde bu durumun bir yargıç tarafından ilginç bir şekilde "toplu hafıza kaybı" olarak değerlendirildiği aktarıldı. Seyfullah Yar’ın köyüne yapılan bu baskında kullanılan silahlar ise Kraliyet Askeri Polisi’nin (RMP) açtığı soruşturma sonrası imha edildi.

İlerleyen zamanla birlikte kanıtlar da artmaya devam etti. Katliamın Afgan mermileriyle (7.62 mm) değil de Britanyalıların kullandığı mermilerle (5.56) gerçekleştiği müfettişler tarafından tespit edildi. Ayrıca cinayetlerde askerlerin haklı çıkmak için maktullerin cesetlerine silah yerleştirildiği de raporda tespit edilenler arasında.

2011’de yapılan baskını inceleyen bazı raporlarda ise ismi geçen maktullerin SAS birimleri tarafından arandıklarında “silahlarına davrandıkları sırada öldürüldüğü” ortaya kondu. Ancak bu raporlar üst düzey komutanlar tarafından şüpheli bulundu. Ayrıca Bileşik Krallık’taki mahkeme kayıtlarına yansıyan e-posta yazışmalarına göre yetkililer "zararsız hale getirilmiş 4 tutsağın o anda gizli el bombalarına ve tüfeklere ulaştığı" iddiasını da inandırıcı ve samimi bulmadı. Buna rağmen Bileşik Krallık hükümeti soruşturmayı 2017’de kapattı.

Afganistan'da askerlerin yaptığı katliamda ailesini kaybeden Seyfullah Yar, 2017 yılında soruşturma için gelen Britanyalı askeri müfettişlere katliamla ilgili; askerin ellerini kelepçelediklerini, babası, erkek kardeşi ve iki erkek kuzeninden uzaklaştırıldığını ve sonra silah sesleri duyduğunu, Britanyalı askerlerin orayı terk etmesinin ardından ailesinin kurşunlarla delik deşik edilip katledildiğine şahit olduğunu aktarmıştı.

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

SAS birimi genel olarak Bileşik Krallık parlamentosunda denetimden muaf tutulsa da yakınlarını bu baskında kaybeden Seyfullah Yar, mahkeme kapılarını çalmaya devam ediyor.

Afgan gencin avukatı Tessa Gregory ise Sunday Times’a verdiği röportajda, Yar’ın kaybettiği ailesi için soruşturma açmaya devam edeceğini belirtti.