Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, geçen hafta ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad ile bir araya gelerek Taliban ile müzakerelere hız kazandırmanın yollarını görüştü. Halilzad Kabil’in ardından Taliban ile barış görüşmelerinin gerçekleştirildiği Katar’a gitti.

TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı TCG SANCAKTAR ve TCG BAYRAKTAR'da 3 binin üzerinde yaralıya bakıldı

Al Jazeera’nin haberine göre, Eşref Gani Cumartesi günü parlamentoda yaptığı konuşması sırasında olası bir seçimin sinyallerini verdi. Gani konuşmasında kendileri için, iktidarın seçimler yoluyla devredilmesinin tartışılmaz bir ilke olduğunu ifade ederken uluslararası toplumun nezaretinde kimseyi dışlamayan adil seçimleri yapmaya hazır olduklarını belirtti. Gani ayrıca seçimlerin ne zaman gerçekleşeceğini tartışarak karara varabileceklerini söyledi.

Afgan yetkililer ve Batılı diplomatlar Halilzad’ın ziyaret sırasında Afganistan’da geçici bir hükümetin kurulmasını teklif ettiğini duyurdular. Bu teklife cevaben Eşref Gani,‘’Güç kazanmak için başka kapılara gidenlere, Afganistan’da siyasi güç elde etmenin tek bir kapısının olduğunu ve o kapının anahtarının da Afgan halkının oyu olduğunu hatırlatıyorum ’’ açıklamalarında bulundu.  Ayrıca Gani geçmişten bugüne çeşitli kurumların Afganistan’ın geleceği için fantastik çözüm yolları ortaya koyduğunu söyleyerek her şartta garantilerinin anayasaları olduğunu sözlerine ekledi.

İki yıl önce beş yıllığına seçilen Eşref Gani’nin görev süresi henüz yarı bile olmadı.

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi ise, Donald Trump yönetiminin Şubat 2020’de Taliban ile imzaladığı anlaşmayı gözden geçiriyor.  Barış sürecinin nasıl devam edeceğinin önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor.