Star Alliance üyesi Air İndia siber saldırganların hedefi oldu. Dünyanın bir çok noktasına uçuş gerçekleştiren havayolu firmasının müşteri verileri ele geçirildi.

Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı Almanya, Leopard 2 onayının ardından siber saldırıya uğradı

BBC’nin haberine göre, Hindistan’ın ulusal havayolu şirketi Air İndia’nın veri sunucularına siber korsanlar tarafından yapılan saldırı ile dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan 4,5 milyon insana ait kişisel veriler çalındı.

Saldırı ilk olarak Şubat ayında şirkete bildirildi. Pasaport ve bilet bilgilerinin yanı sıra kredi kartı detaylarının da ele geçirildiği öne sürüldü. Ancak Air İndia, kredi kartlarına ait güvenlik kodlarının -CVV ve CVC- hedef alınmış olan sunucuda saklanmadığını açıkladı. Saldırının arkasında kimin ya da kimlerin bulunduğu henüz netleşmiş değil.

Konuya ilgili olarak Air İndia, 2011-2021 yılları arasında uçuş gerçekleştiren kişilere ait kişisel verilerin etkilendiğini belirtti ve tüm müşterilerinden web sitelerindeki şifreyi derhal değiştirmelerini talep etti.

Geçen yıl British Airways firması da 2018 yılında 400.000'den fazla müşterinin kişisel ve kredi kartı verilerini etkileyen bir ihlal nedeniyle 20 milyon poundluk para cezasına çarptırılmıştı. Yine geçen yıl benzer şekilde EasyJet firması, yaklaşık dokuz milyon müşterisine ait e-posta adreslerinin ve seyahat detaylarının bir siber saldırı sonucunda çalındığını itiraf etmek zorunda kalmıştı.