İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Havacılık sektörünün devlerinden Avrupa merkezli Airbus ve Hollandalı kuruluş Uygulamalı Bilimsel Araştırma Enstitüsü (TNO) ortak bir projeyi başlattı. Airbus ve TNO tarafından yürütülecek programın sponsorları arasında Hollandalı Uzay Ajansı bulunuyor; ayrıca program Avrupa Uzay Ajansı’nın “güvenilir ve lazer komünikasyon teknolojisi programı” olan ScyLight’ın bir parçası.

Inceptive Mind tarafından yapılan habere göre, Airbus ve TNO iş birliği ile yürütülecek programın odağında UltraAir olarak bilinen uçaklar için lazer komünikasyon terminali test aracını geliştirmek bulunuyor.

Uydu komünikasyon sistemlerinin gelecek aşaması olarak kabul edilen lazer komünikasyon teknolojileri oldukça büyük boyutlardaki sinyalleri güvenli bir şekilde iletebilmekte. UltraAir terminalinin lazer kullanılarak bir hava aracını yörüngede bulunan bir senkron uyduya bağlayabilme yeteneği test edilecek.

Testin başarılı olması durumunda üretilecek UltraAir saniye başına gigabitlerce sinyali iletirken, sinyal bozma karşıtlığı sağlayacak. UltraAir sisteminin askerî havacılıkta insansız hava araçlarını ve askerî hava araçlarını bir muharebe bulutuna bağlaması için kullanılması planlanıyor.

İlk laboratuvar testinin 2021, ilk saha testinin ise 2022 yılında yapılması bekleniyor.