Sırbistan, envanterindeki Sovyet dönemi uçakların yerini Batı üretimi uçaklarla dolduruyor.

Avrupalı havacılık şirketi Airbus, Sırbistan Savunma Bakanlığı ile Şubat 2022'de imzaladığı sözleşme kapsamında ilk C-295 askeri kargo uçağını Sırp Hava Kuvvetlerine teslim etti.

ABD, Ukrayna hava savunma sistemlerini modernize ediyor ABD, Ukrayna hava savunma sistemlerini modernize ediyor

Sırbistan'ın sipariş ettiği 2 uçağın üretim faaliyetleri, şirketin İspanya'nın Sevilla kentinde bulunan üretim tesisinde gerçekleştiriliyor. Sipariş edilen C-295'ler, nakliye konfigürasyonunda teslim edilecek olup Collins Aerospace'in Pro Line Fusion aviyonik paketiyle donatılıyor.

Balkan ülkesi, alacağı diğer askeri kargo uçağı ile halihazırda envanterinde bulunan Sovyet donemi Antonov An-26 uçağının yerini dolduracak.

Sırbistan Airbus

Sırbistan Savunma Bakanlığı, Şubat 2022'de 2 adet C-295 askeri kargo uçağının yanı sıra ilgili pilot ekipmanı ve eğitim hizmetlerinin tedariki için Airbus ile 91 milyon dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Anlaşma aynı zamanda gelecekteki savunma programlarının geliştirilmesi amacıyla İspanya ve Sırbistan Savunma bakanlıkları arasında hükümetler arası gözetimi de içeriyordu.

Sırbistan, özellikle havacılık sektörü olmak üzere askeri teçhizat için Avrupa merkezli tedarikçilere giderek daha fazla yöneliyor. Ülke, bir süredir MiG-29 filosunun yerine Fransız yapımı Rafale savaş uçakları alma olasılığını değerlendiriyor ve daha önce de 9 adet H-145M genel maksat helikopteri tedariki için Airbus'a başvurmuştu.

2023 yılının Mart ayında Fransız Savunma Bakanlığı, Rafale jetlerinin olası tedariki konusunda Fransa ile Sırbistan arasında hâlâ devam eden görüşmelerin olduğunu doğrulamıştı.