Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

AKINCI B TİHA tüm istasyonları ile yüklü bir şekilde havalandı ve atış testini başarıyla tamamladı.

Orta silah istasyonu da dahil olmak üzere çeşitli mühimmatlarla uçuş yapan AKINCI B TİHA’da TEBER-82, MAM-T; çoklu salanlarda MAM-L ve MAM-C mühimmatları ve orta silah istasyonuna konuşlu HGK-82 yer alıyor. AKINCI TİHA ile daha önce de TEBER-82 ile test atışı yapılmıştı.

Baykar resmi Twitter hesabından yapılan videolu paylaşımda;

“Tüm istasyonları yüklü Bayraktar AKINCI” ifadelerine yer verildi.

HGK, Teber 82, MAM -T, MAM-L ve MAM-C muhimmatları yüklü AKINCI TİHA farklı hedeflere karşı etkili bir yakın hava desteği unsuru olacak.

Test uçuşunda içten ikinci istasyonlarda MAM-T ve TEBER-82 mühimmatlarının taşınması, asimetrik yükle uçuş kabiliyetinin de sergilenmesi açısından dikkat çekici oldu.

3 adet TEBER-82, 1 adet HGK-82, 2 adet MAM-L ve MAM-C ve 1 adet MAM-T’den oluşan mühimmat yükü yaklaşık 1230 kg’a karşılık geliyor.

AKINCI TİHA’ya çeşitli yerli mühimmatların entegrasyonu devam ediyor. Daha önceden AKINCI TİHA’dan LGK-82 ve KGK-SİHA-82 atışı yapılmıştı, ayrıca TÜBİTAK SAGE tarafından IDEF-21’de tanıtılan GÖZDE güdüm kitinin entegrasyonu için çalışmalar devam ediyor.

AKINCI için ihracat görüşmeleri sürüyor

Bayraktar AKINCI TİHA için şimdiye kadar 4 ülkeyle, Bayraktar TB2 SİHA için ise 22 ülke ile ihracat sözleşmesi imzalandı. Yapılan sözleşmeler kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’ların teslimatları sürerken, Bayraktar AKINCI TİHA ve yer sistemlerinin 2023 yılından itibaren periyodik olarak teslim edilmesi hedefleniyor.

2021’de 664 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatı gerçekleştiren Baykar, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre savunma ve havacılık alanında en çok ihracat yapan firma oldu. Milli TİHA Bayraktar AKINCI ve Bayraktar TB2 SİHA’ya ilgi duyan birçok ülke ile görüşmeler devam ediyor.

AKINCI TİHA

İlk motor testini 1 Eylül 2019 tarihinde yapan AKINCI TİHA, testlerin de başarıyla tamamlanmasının ardından Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı'nda ilk uçuş testini yaptı. AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve millî bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı.

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar AKINCI 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak.