IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı ile NAVDEX Deniz Savunma ve Deniz Güvenliği Etkinliği eş zamanlı olarak Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) başkenti Abu Dabi'de düzenlendi.

AA'nın haberine göre, çok sayıda ülkeden yüzlerce firmanın katıldığı IDEX 2023 fuarına, 50'den fazla Türk savunma sanayii firması da çeşitli insansız kara ve hava araçları, zırhlı araç platformları, silah sistemleri, elektronik sistemler, mühimmat, simülatörler ve lojistik destek ürünleriyle yerini aldı.

Pek çok ilke imza atılan fuarda, BAYKAR tarafından üretilen AKINCI TİHA da ilk kez bir yurt dışı fuarda sergilenmiş oldu. Kargo uçağıyla Abu Dabi'ye gönderilen AKINCI TİHA, üzerindeki yerli mühimmatlarıyla ziyaretçilerin ilgisine sunuldu. Bayraktar Akıncı TİHA'nın Türkiye sınırlarını aştığı ilk ülke TEKNOFEST Azerbaycan etkinliği kapsmanda Azerbaycan olmuştu. 

Resim

????: AA

Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi Blitz Teknoloji’den Mantis i45’e rakip elektro optik sistemi

Türk savunma sanayii ürünlerinin ön plana çıktığı fuarda; Bayraktar AKINCI TİHA dışında Bayraktar TB2, ATAK helikopteri, akıllı mühimmat ve roketler, deniz platformları ile zırhlı kara araçları da fuara ev sahipliği yapan BAE'li yetkililerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

AKINCI TİHA

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girdiği 29 Ağustos 2021'den beri operasyonel olarak görev yapan Bayraktar Akıncı TİHA, bugüne kadar askeri görevler icra edip doğal afetlerde yürütülen çalışmaların koordinasyonuna katkı sağladı.

BAYKAR; en çok ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalanan insansız hava aracı olan Bayraktar TB2'nin yanında, Bayraktar Akıncı TİHA için 5 ülkeyle anlaşma yaptı. İhracat sözleşmeleri kapsamında ilk teslimatını bu yıl gerçekleştirecek şirket, satışlarına yenilerini eklemek için de bir dizi görüşme yürütüyor.

BAYKAR, artan yurt dışı satışlarıyla son 2 yıldır Türk savunma sanayiinin en fazla ihracat yapan şirketi oldu.