Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor Dronların korkulu rüyası İLTER ihracatta hız kesmiyor

AKINCI PT-3, envantere girişinin arifesinde ilk test uçuşunu tamamladı.

BAYKAR tarafından yerli ve milli imkanlarla üretilen Taarruzi İnsansız Hava Aracı AKINCI’nın 3'üncü prototipi, test uçuşunu yaptı.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar’ın sosyal medya hesaplarından “AKINCI PT-3 ilk koşusunda” başlığı altında yaptığı paylaşımda, AKINCI TİHA’nın 3. prototipinin ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdiği ve envantere girmeye hazır olduğu aktarıldı.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye verdiği röportajda, AKINCI TİHA’nın hava-hava muharebesine uygun tasarlandığını ve 2021 yılında ilk etapta 6 adet olmak üzere envantere dahil edileceğini söylemişti.

AKINCI PT-3’ün sosyal medya üzerinden de paylaşımının yapılması, envantere girişin artık çok yakın olduğunu gözler önüne sermiş oldu.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.