Nisan ayında Pakistan’a teslim edilmeye başlanan AKINCI TİHA’nın Pakistan Silahlı Kuvvetleri kullanımında ilk görüntüleri paylaşıldı.

İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak İngiltere, AUKUS projesine 4 milyar sterlin ayıracak

Geçtiğimiz yıl Baykar’dan AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 sipariş eden Pakistan Silahlı Kuvvetleri, AKINCI’yı kullanmaya başladı.

AKINCI TİHA ilk kez Pakistan Hava Kuvvetleri'ne ait Murid Hava Üssü'nde görüntülendi.

Pakistan Hava Kuvvetleri Türkiye’den 7 adet AKINCI TİHA-B sipariş etmişti, bu siparişler kapsamında ilk teslimatlar Nisan ayında başlamıştı.

akıncı paki

Pakistan AKINCI TİHA'larda Alman radarı kullanacak

Pakistan Hava Kuvvetleri'nin AKINCI TİHA'larda Alman şirket Hendsoldt'un ARGOS II FLIR ve PrecISR GaN AESA Radarı kullanacağı iddia ediliyor.

Pakistan Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlanan AKINCI TİHA ilk kez yabancı görüntüleme sistemleriyle donatılacak.

Kısa süre önce Türkiye'den çok sayıda AKINCI ve BAYRAKTAR TB2 SİHA satın alan Pakistan Hava Kuvvetleri, AKINCI TİHA'larda Alman şirket Hendsoldt'un ARGOS II FLIR ve PrecISR GaN AESA Radarı kullanacak.

Pakistan merkezli sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımda, "Pakistan Hava Kuvvetleri, yakın zamanda Türkiye'den çok sayıda AKINCI ve BAYRAKTAR TB2 SİHA satın aldı ve kaynaklara göre HENSOLDT'un ARGOS II FLIR ve Prec ISR GaN AESA Radarı ile donatılacaklar." ifadelerine yer verilmişti.

akıncı pakistan peç

Pakistan’da AKINCI TİHA’ya özel peç tasarlandı

Geçtiğimiz yıl Baykar’da eğitim alan Pakistanlı TİHA pilotları için özel bir peç de tasarladı. Pakistanlı pilotların kollarına takacakları peç Türkiye-Pakistan kardeşliğine vurgu yapıyor.

Peçte Türkiye’ye de yer verilirken halen Hindistan kontrolünde bulunan Keşmir, Pakistan toprağı olarak gösterildi. Bayrak renklerine atıfla Pakistan yeşil, Türkiye ise kırmızı renkle haritada gösterilirken, iki ülke haritaları arasına büyük bir ay yıldız yerleştirildi.