Muharebe sahasını derinden etkileyen Bayraktar TB-2 silahlı insansız hava aracının (S/İHA) ardından, yine BAYKAR tarafından milli ve özgün imkanlarla geliştirilen AKINCI TİHA (Taarruzi İnsansız Hava Aracı), Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gücüne güç katacak. 

MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında MMU KAAN'ın fırlatma koltuğu test aşamasında

Çorlu Hava Meydan Komutanlığındaki Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde düzenlenen teslimat ve mezuniyet törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkan Orgeneral Yaşar Güler ve birçok üst düzey isim katıldı. 

"Bayraktar AKINCI uzun bir mücadelenin sonucu"

Törende konuşan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar AKINCI'nın bir "başlangıç" olduğunu vurgulayarak, “Bugün büyük bir hayalimiz gerçek oluyor. Bizim için oldukça duygusal bir o kadar da gururlu bir gün. Ekipçe üzerine titrediğimiz AKINCI'yı eline kına yakılmış bir evlat gibi askere uğurluyoruz. Envantere girecek olan Bayraktar AKINCI uzun bir mücadelenin sonucu. Evet, AKINCI bir sonuç ama kesinlikle bir son değil. Hz. Hüseyin’in de yüzyıllar önce söylediği gibi hayat bizler için inanmak ve mücadele etmektir. Bizler için aslolan menzil değil mücadelenin kendisidir. Bu serüvenin ilk adımı olan Bayraktar mini İHA’dan bugüne geliştirdiğimiz tüm teknolojilerimiz büyük mücadeleyle hayata geçti." ifadelerini kullandı.

"Eğer bugün kendi sınıfında dünyanın en iyisi kabul edilen İHA’lara sahipsek bu başarının altında güvenlik güçlerimizle eş güdüm halinde adeta omuz omuza verdiğimiz bu mücadele yatıyor." diyen Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Bayraktar TB3 ve insansız savaş uçağının ilk uçuşlarının da 2023 gerçekleştirileceğini söyledi. 

AKINCI'ya yönelik beklentilerini aktaran Selçuk Bayraktar, "AKINCI’ya baktığımızda sadece yüksek teknoloji harikası bir İHA görmüyoruz. AKINCI’ya baktığımızda gördüğümüz yüzyıllardır hürriyetinden asla vazgeçmemiş olan, semalarımızda hür ve bağımsız olacağız diye milletimizin asil ruhu ve iradesidir. Onun için AKINCI’dan baklentimiz çok büyük. Semalarımızın en önündeki fütürsuz ve cesur bekçisi olması, isminin hakkını vermesi, milyonlarca saat uçarak milletimize hizmet etmesi… AKINCI’nın dünyaya nam salan TB2 SİHA’mız gibi muharebe doktrinine yeni bir soluk getireceğine ve Türk SİHA’larının namını daha da ileriye taşıyacağına yürekten inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerlilik vurgusu

Yerlilik vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, "Taarruzi insansız hava aracımız Akıncı ile birlikte Türkiye bu teknolojide dünyanın en ileri 3 ülkesinden biri olmuştur. Yüzde 20'lerde yerlilik oranına sahip savunma sanayini bu kadar kısa sürede yüzde 80 yerliliğe yaklaştırmak Cumhuriyet tarihinin en büyük başarılarındandır. Bölgemizde herhangi bir tasarrufta bulunmak isteyen önce Türkiye'ye bakacak. Akıncı ile birlikte dünya çok daha farklı müzakerelerin içine girecektir. Bölgemizde bir taşı bile yerinden oynatmak isteyen önce Türkiye'nin rızasını arayacak. Bölgemizde operasyona niyetlenen önce Türkiye'nin barış ve istikrar esaslı yaklaşımını değerlendirecek.'' ifadelerini kullandı.

Bayraktar TB-2'lerin ihraç başarını da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bayraktar TB2'lerimizi Ukrayna, Katar ve Azerbaycan'a ihraç etmiş durumdayız, yeni yeni ihraç anlaşmaları da yapıldı, yapılıyor. Şimdi hedefimiz, kendi inşa ettiğimiz kısa pistli uçak gemilerimize inip kalkabilen SİHA'lar geliştirebilmektir. Türkiye'yi bilhassa insansız savaş uçağı teknolojisinin de öncü ülkesi yapmakta kararlıyız.'' dedi.


AKINCI TİHA

İlk motor testini 1 Eylül 2019 tarihinde yapan AKINCI TİHA, testlerin de başarıyla tamamlanmasının ardından Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde bulunan Çorlu Hava Meydan Üs Komutanlığı'nda ilk uçuş testini yaptı. AKINCI TİHA-Taarruzi İnsansız Hava Aracı yerli ve millî bir hava aracıyla ulaşılan en yüksek irtifaya çıkarak Türk havacılık tarihinin irtifa rekorunu kırdı. 38.039 feet (11.594 metre) yüksekliğe çıkan AKINCI, 25 saat 46 dakika havada kaldı. 

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar AKINCI 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak. AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak.