AKINCI TİHA için eğitimler, farklı kuvvetlerden gelen kursiyerlerin katılımı ile gerçekleştiriliyor.

Farklı kuvvetlerden oluşan ekiplerin eğitiminde AKINCI TİHA üçüncü dönem kursiyerleri mezun oldu.

AKINCI TİHA için tamamlanan üçüncü dönem kullanıcı kursları, BAYKAR resmi sosyal medya hesaplarından ve BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar tarafından duyuruldu.

BAYKAR resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada,

“Bayraktar AKINCI TİHA 3. Dönem Kursiyer Eğitimi'ni tamamladık.

Eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olan ve AKINCI ile görev yaparak milletimize hizmet edecek kursiyerlerimizi tebrik ederiz.” ifadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar ise,

“Akıncı 3. Dönem kursiyerlerimizi mezun ettik

Görevlerini hakkıyla, yapanlar; vatanına hizmetlerde bulunduğu gibi ulusların da kaderini tayin etmesinde önemli rol alacak

Yolunuz uzun, yükünüz ağır. Allah yardımcınız olsun.

Mezuniyetiniz Vatanımıza Milletimize hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/ SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başladı.