Bayraktar AKINCI TİHA envantere girişinin arifesinde bir testi daha geçti.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar da resmi sosyal medya hesapları üzerinden Bayraktar AKINCI’nın bu başarısını bir video ile paylaştı.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar'ın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “AKINCI az önce yüksek irtifa testini tamamlayıp dönüp indi.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) Bayraktar AKINCI'nın, bugün Saros Körfezi üzerinde gerçekleştirdiği uçuştaki rotası da takip edildi.

BAYKAR Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye verdiği özel röportajda, AKINCI’nın 2021 yılında envantere dahil edileceğini söylemişti.

AKINCI TİHA

AKINCI TİHA belli başlı özellikleriyle diğer yerli İHA/SİHA’larımızdan ayrılıyor. Bayraktar Akıncı 1.350 kg faydalı yük taşıyabiliyor. Buna ek olarak ASELSAN tarafından geliştirilen AESA radarın entegre edilmesiyle hava-hava muharebesi kabiliyetine sahip olacak. Ayrıca yerli olarak geliştirilen Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini, MAM-L, TEBER-82, KGK-82-83 SOM füzesini ve MK-84 mühimmatını taşıma kapasitesine sahip olacak.

AKINCI TİHA Türkiye’ye İHA ile hava-hava muharebesi ve gelişmiş yapay zeka kullanımı kabiliyetlerini kazandırması açısından önemli bir kazanım olacak. AKINCI TİHA ilerleyen yıllarda hava savunma için de kullanılabilir.

Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi Türk savunma sanayii İsmail Demir'le "oyun değiştirici" konuma yükseldi

AKINCI’nın teslimatları 2021 yılında başlayacak. AKINCI TİHA’nın AESA radarının 2021 yılında ASELSAN tarafından BAYKAR’a teslim edilmesi planlanıyor. Ayrıca AKINCI için elektronik harp podu da çalışılıyor.