AKINCI TİHA, Dünya Pilotlar Gününde ilk uçuş ve taksi eğitimini 9 sorti ile gerçekleştirdi.

BAYKAR Savunma tarafından yapılan açıklamada, “Bayraktar AKINCI operatör eğitimleri hız kesmeden devam ediyor. İlk uçuş ve taksi eğitimi Dünya Pilotlar Günü'ne denk geldi. AKINCI pilotu olacak kursiyerlerimiz bugün 9 sorti gerçekleştirdiler.” ifadelerine yer verildi.

AESA Radar entegrasyonu ile birlikte hava savunma kabiliyetine de sahip olacak olan AKINCI’nın 2021 yılı içerisinde envantere girmesi bekleniyor.

BAYKAR Savunma Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar SavunmaTR’ye yapmış olduğu açıklamada AKINCI TİHA’nın 2021 yılında envantere gireceğini ve hava savunma kabiliyetine sahip olacağını söylemişti.

Akıncı TİHA nasıl hava savunması yapacak?

Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi Rheinmetall'dan Alman ordusuna 50 milyon avroluk ağır çekici ünitesi

Akıncı TİHA bünyesinde bulunacak olan ASELSAN AESA radarı ve TÜBİTAK SAGE üretimi Göktuğ Hava-Hava füzeleriyle farklı senaryolarda hava savunması yapabilme kabiliyetine sahip olacak.

TİHA ile Hava Savunma

Akıncının nasıl hava savunma yapabileceğini bir senaryo üzerinden anlatabiliriz. Düşman gemisinden bir seyir füzesinin Türkiye'ye doğru ateşlendiğini varsayalım ve füzenin rotası üzerinde ya da yakınlarında Akıncı TİHA olsun. Akıncı TİHA'da da ASELSAN üretimi AESA radar ve TÜBİTAK SAGE üretimi Göktuğ hava-hava füzeleri bulunacak. Türkiye'ye doğru gelen seyir füzesini Barış kartalı uçağımız ya da Akıncı tespit ettiği anda Akıncı'dan ateşlenen füzeler ile düşman füzesi imha edilebilir. Akıncı'da AESA radar olmasa bile ağ merkezli harekat ile farklı sistemlerle konuşturulup hava-hava füzeleriyle hedefi imha edebilir.

Farklı bir senaryoda AKINCI TİHA Türkiye'ye doğru gelen düşman kargo uçakları, hafif saldırı uçakları ya da İnsansız Hava Araçlarına karşı havada ön eleme yapabilir. İlerleyen yıllarda geliştirilecek daha uzun menzilli hava-hava füzeleriyle ve ağ merkezli harekatla Akıncı TİHA savaş uçaklarına karşı da etkili olabilecek bir hale gelebilir.

TİHA ile hava savunması yapılmasının haricinde taşıyacağı SOM füzesi ve MK-84 bombalarıyla stratejik hedeflerin imhasına yönelik etkili bir platform olacak.