Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından yüksek yerlilik oranı ile geliştirilen AKSUNGUR İHA, birçok görevi yerine getirdi.

Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık Milli deniz platformlarının ihracat yolu açık

TUSAŞ resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımda AKSUNGUR’un görev saati paylaşıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “AKSUNGUR bir ilke daha imza attı. 1000 uçuş saatini tamamladı.” ifadelerine yer verildi.

Konu ile ilgili başka bir paylaşım da Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’den geldi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, “Gökyüzündeki neferlerimiz bizi gururlandırmaya devam ediyor. Vatan görevinde daha nice binlerce saatlere…” ifadelerini kullandı.

AKSUNGUR İHA

TUSAŞ tarafından yerli ve millî imkanlarla geliştirilen AKSUNGUR, MALE (orta irtifa - uzun dayanıklılık) sınıfı İHA olarak biliniyor.

Anka platformu üzerine inşa edilen İHA, bu sayede kısa zamanda ve uygun maliyetle geliştirildi.

Yüksek faydalı yük kapasiteli İHA, kesintisiz çok rollü istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri için ANKA-AKSUNGUR İHA sistemi; gündüz/gece istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevleri’ni EO/IR, SAR ve SIGINT faydalı yükleri ve çeşitli havadan yere silahlarla icra edebilir. ANKA-AKSUNGUR 40 bin feet’e kadar uzun süreli operasyonlara imkan veren iki adet çift turboşarjlı dizel PD-170 motoruna sahip olması dikkat çekiyor.