Türk savunma sanayiinin en önemli ürünlerinden biri olan SİHA'lar, günden güne başarılarını artırmaya devam ediyor.

SSB Başkanı İsmail Demir, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, SİHA'ların yeni mühimmat test atışlarıyla güçlendiğini ifade etti. 

Kararlılıkla yollarına devam ettiklerini belirten Demir, şunları kaydetti:
"AKSUNGUR SİHA, ilk kez attığı 340 kilogram ağırlığındaki KGK-SİHA-82 ile 30 kilometre menzildeki hedefi başarıyla vurdu. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), TÜBİTAK SAGE ve emeği geçenleri tebrik ediyorum."

Çek muharebe sistemleri KUZGUN ile gelişecek Çek muharebe sistemleri KUZGUN ile gelişecek

AKSUNGUR İHA

AKSUNGUR İHA'lar teknik olarak, PD-170 Çift Turbo Dizel motor tipi ve 2X170 HP (Deniz Seviyesi, ISA) motor gücüne sahip. 24 m kanat açıklığı ve 3300 kg azami kalkış ağırlığı ile 750 kg harici yük ile 25 kft'te 12 saat taarruz / deniz karakol görevini yerine getirebiliyor. 150 kg faydalı yük ile 40 kft'te 24 saat sinyal istihbaratı görevi, faydalı yük opsiyonları görüntü istihbaratı faydalı yükleri ve elektro optik/kızılötesi/lazer işaretleyici/lazer mesafe bulucu kamerası ile, SAR/GMTI-ISAR faydalı yükü ve geniş alan gözetleme kamera sistemine sahip.

Aynı zamanda, sinyal istihbaratı (SIGINT) faydalı yükleri, COMINT/DF, ESM/ELINT, deniz karakol faydalı yükleri, SAR/GMTI-ISAR Faydalı yükü, otomatik tanımlama sistemi, Sonobuoy podu, MAD boomu, haberleşme faydalı yükleri, Uydu Haberleşmesi (SATCOM) ve Personel Yer Tespit Sistemi (PLS) de mevcut.

MAM-L (Mini Akıllı Mühimmat), düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirildi. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyeti mevcut.

Çapı 160 mm olan AKSUNGUR İHA'ların uzunluğu 1 m, ağırlığı ise 22 kg. Menzili 8 km (opsiyonel ataletsel navigasyon sistemi/küresel konumlama sistemi özelliği ile 14 km) ve arayıcı başlığı; yarı aktif lazer arayıcı başlık, harp başlığı tipi; reaktif zırhlara karşı etkili tandem, yüksek infilaklı parçacık etkili, termobarik, tapa tipi çarpma ve yaklaşma teknik özelliklerine de sahip.