AKSUNGUR SİHA’nın teslimatları tüm hızıyla devam ediyor.

İlk olarak Ekim 2020’de Deniz Kuvvetleri’nin envanterine giren AKSUNGUR, sonrasında Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na da teslimatlarına başlamıştı.

Keşif, gözetleme ve istihbarat görevlerinde kullanılan ve 50 saatlik havada kalma süresiyle ön plana çıkan AKSUNGUR; orman yangınlarında ve 6 Şubat tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerde de aktif görev almıştı.

Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı Danimarka'ya ilk F-35 teslimatı

Faydalı yük kapasitesi ve havada kalma süresi bakımından dünyadaki birçok muadilinin önünde olan sistemin teslimatlarına devam ediliyor.

Son olarak Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, iki adet AKSUNGUR SİHA’nın TSK’ya teslim edildiğini açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir’in resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada;

“Şanlı ordumuzun gök vatandaki gücüne güç katacak yeni neferleri! 2 adet AKSUNGUR SİHA'yı daha Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. Hayırlı olsun” ifadelerine yer verildi.

Son teslimatlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinden bulunan AKSUNGUR sayısı 10 oldu.

Aksungur SİHA

AKSUNGUR MALE sınıfı İHA Sistemi: gece/gündüz her türlü hava koşullarında istihbarat, gözetleme, keşif ve taarruz görevlerini gerçekleştirebilen; EO/IR, SAR ve Sinyal İstihbaratı (SIGINT) faydalı yüklerini ve çeşitli havadan yere mühimmat sistemlerini taşıyabilen Orta İrtifa Uzun Havada Kalışlı İnsansız Hava Aracı sistemi olarak öne çıkıyor.

AKSUNGUR, 40.000 feet irtifaya çıkabilen ve 40 saate kadar havada kalabilme özellikleriyle en zorlu operasyonların tamamlanabilmesine imkan veren iki adet TEDI PD-170 çift turbodizel motora sahip. İlk uçuşunu 2019 yılında icra eden platform 50 saat havada kalış rekoruna sahip.

AKSUNGUR-1024x683

Seri üretim çalışmaları hız kazandı

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, AKSUNGUR İHA'nın üretim süreci hakkında geçtiğimiz günlerde önemli bilgiler paylaşmıştı. Bugüne kadar 8 adet AKSUNGUR İHA üretildiğini söyleyen Yıldız, 9-14 aralığında 6 İHA'nın da üretim bandında olduğunu aktarmıştı.

TUSAŞ İHA Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yıldız, 3 ayda 1 AKSUNGUR İHA üretilirken, üretim kabiliyetini ayda 1 üretime çıkardıklarını da söylemişti. Kısa süre içerisinde 1 ayda 2 AKSUNGUR İHA üretileceğini aktaran Yıldız, ihracat sürecine ilişkin de bilgi vermişti. Yıldız, bugüne kadar Kırgızistan ve Angola’ya AKSUNGUR İHA ihraç edildiğini teslimatların ise henüz başlamadığını açıklamıştı.